How to get to Aleja Kraśnicka in Lublin by Bus or Cable Car

Start
End
Search

Directions to Aleja Kraśnicka from the top locations in Lublin using Bus or Cable Car

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Aleja Kraśnicka?

  • The closest stations to Aleja Kraśnicka are:
    • Szpital Wojewódzki 02 is 190 meters away, 3 min walk
    • Szpital Wojewódzki 01 is 328 meters away, 5 min walk
    • Poczekajka 01 is 410 meters away, 6 min walk

Which Bus lines stop near Aleja Kraśnicka?

Which Cable Car lines stop near Aleja Kraśnicka?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2200 cities in 80 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Traveling to Aleja Kraśnicka in Lublin has never been so easy. Use Moovit to get detailed step by step directions as you travel from your current location or from a top attraction or any major public transit station.

View detailed routes on a map, see bus and train schedules, arrival times, and service alerts so you know exactly how to get to Aleja Kraśnicka.

When traveling to Aleja Kraśnicka use Moovit's Live Directions with Get Off Notifications to know exactly where and how far to walk, how long to wait for your line , and how many stops are left. Moovit will alert you when it’s time to get off — no need to constantly re-check whether yours is the next stop.

Aleja Kraśnicka, Lublin
Aleja Kraśnicka, Lublin Aleja Kraśnicka – arteria w południowo-zachodniej części Lublina, droga wylotowa w kierunku Kraśnika. Do chwili wybudowania zachodniej obwodnicy Lublina stanowiła odcinek drogi krajowej nr 19. Obecnie jest drogą wojewódzką. Ma 6,4 km długości. Większa część ulicy jest w granicach Lublina od 1959. Rozpoczyna się na rondzie Honorowych Krwiodawców i biegnie do południowo-zachodnich granic miasta. W północnym odcinku stanowi granicę Sławinka i Wieniawy, następnie przebiega przez Konstantynów, a w południowym odcinku stanowi granicę Węglina Północnego i Południowego. Od lat 60. od ronda Honorowych Krwiodawców do ul. Zana funkcjonuje trakcja trolejbusowa. W 1990 oddano do użytku kolejny odcinek trakcji od skrzyżowania z ul. Zana aż do Raszyńskiej, gdzie powstała nowa pętla. Od ronda Honorowych Krwiodawców do skrzyżowania z ul. ul. Jana Pawła II jest dwujezdniowa i posiada dwa pasy w każdą stronę (w rejonie skrzyżowań więcej), Została gruntownie przebudowana na dwujezdniową w 1996, przy czym zostały odcięte wjazdy w ulice: J. Jankowskiego, A. Jeziorańskiego i W. Czarnkowskiego, jak również dojazdy do posesji położonych przy ulicy. Dalsza przebudowa w rejonie skrzyżowania z ul. Jana Pawła II ukończona została w 2008. Ostatni etap poszerzania w raz z przebudową nastąpił w 2016 w raz z oddaniem do użytku terenów pobliskiego parku handlowego. Przy ul. Kraśnickiej znajduje się m.in. garnizon 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta, Szpital Wojewódzki im. Stefana Wyszyńskiego oraz centra handlowe.
How to get to Aleja Kraśnicka with public transit - About the place

Closest stations to Aleja Kraśnicka in Lublin

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More