How to get to Aleja Unii Lubelskiej in Lublin by Bus

Start
End
Search

Directions to Aleja Unii Lubelskiej from the top locations in Lublin using Bus

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Aleja Unii Lubelskiej?

 • The closest stations to Aleja Unii Lubelskiej are:
  • Stolarska Nż 02 is 48 meters away, 1 min walk
  • Stolarska Nż 01 is 168 meters away, 3 min walk
  • Targ Pod Zamkiem Nż 01 is 370 meters away, 6 min walk
  • Zana Zus 01 is 413 meters away, 6 min walk
  • Zamojska 02 is 447 meters away, 7 min walk

Which Bus lines stop near Aleja Unii Lubelskiej?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2200 cities in 80 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Traveling to Aleja Unii Lubelskiej in Lublin has never been so easy. Use Moovit to get detailed step by step directions as you travel from your current location or from a top attraction or any major public transit station.

View detailed routes on a map, see bus and train schedules, arrival times, and service alerts so you know exactly how to get to Aleja Unii Lubelskiej.

When traveling to Aleja Unii Lubelskiej use Moovit's Live Directions with Get Off Notifications to know exactly where and how far to walk, how long to wait for your line , and how many stops are left. Moovit will alert you when it’s time to get off — no need to constantly re-check whether yours is the next stop.

Aleja Unii Lubelskiej, Lublin
Aleja Unii Lubelskiej, Lublin Aleja Unii Lubelskiej w Lublinie – jedna z głównych ulic Lublina łącząca rondo im. Romana Dmowskiego z rondem im. Lubelskiego Lipca '80 w relacji północ-południe o długości 1,4 km. Większa część trasy położona jest w dzielnicy Stare Miasto, ale biegnie daleko od zabytków. Jadąc od południa po lewej widać zabytki na Starym Mieście, a po prawej łąki i ogródki działkowe. Na południu krótki odcinek położony jest w dzielnicy Za Cukrownią, następnie przez kilka metrów stanowi granicę Starego Miasta ze Śródmieściem, a w północnym odcinku krótką granicę Starego Miasta z Kalinowszczyzną. Aleja jest częścią drogi wojewódzkiej nr 835, prędkość na odcinku od Zamku Lubelskiego do ul. Zamojskiej jest zwiększona do 70 km/h. Posiada dwie jezdnie po trzy pasy w każdym kierunku i krótki (ok. 150 m) czteropasmowy odcinek zachodniej jezdni przez most na Bystrzycy. Trasę oddano do użytku jako al. Władysława Gomułki w 1986 roku, aby odciążała ruch tranzytowy ze Starego Miasta w kierunku Chełma i Zamościa, tj. drogi krajowej nr 17. Rolę tę spełniała do 1989 roku, w którym wybudowano al. Witosa (wschodni odcinek Trasy W-Z). Wówczas stała się drogą wojewódzką nr 835 w kierunku Biłgoraja i Przemyśla. Przy alei od początku istnienia postawiono stalowe słupy trakcyjno-oświetleniowe z myślą o budowie trakcji trolejbusowej. W 1985 r. w związku z zamknięciem starego mostu na Bystrzycy w ciągu ul. Zamojskiej trakcję trolejbusową przeniesiono na krótki odcinek nowej al. Unii Lubelskiej przez nowy most na Bystrzycy. Obecnie instalacja trakcji trolejbusowej jest zawieszona na całej długości alei.
How to get to Aleja Unii Lubelskiej with public transit - About the place

Closest stations to Aleja Unii Lubelskiej in Lublin

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More