How to get to Bílý Potok Pod Smrkem in Prague by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Bílý Potok Pod Smrkem from the top locations in Prague using Train or Bus

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

Which Train lines stop near Bílý Potok Pod Smrkem?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2200 cities in 80 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Traveling to Bílý Potok Pod Smrkem in Prague has never been so easy. Use Moovit to get detailed step by step directions as you travel from your current location or from a top attraction or any major public transit station.

View detailed routes on a map, see bus and train schedules, arrival times, and service alerts so you know exactly how to get to Bílý Potok Pod Smrkem.

When traveling to Bílý Potok Pod Smrkem use Moovit's Live Directions with Get Off Notifications to know exactly where and how far to walk, how long to wait for your line , and how many stops are left. Moovit will alert you when it’s time to get off — no need to constantly re-check whether yours is the next stop.

Bílý Potok Pod Smrkem
Bílý Potok Pod Smrkem Bílý Potok pod Smrkem je název železniční zastávky a nákladiště v obci Bílý Potok. Ač se v názvu objevuje „Bílý Potok“, leží zastávka v katastrálním území Hejnice; katastrální území Bílý Potok pod Smrkem začíná až ve vzdálenosti asi 500 m východním směrem. Zastávka je koncová na trati číslo 038 vedoucí sem z Raspenavy. S výstavbou stanice – jakožto s výstavbou celé tratě z Raspenavy – se začalo v polovině dubna 1899 a dokončena byla v roce 1900. Autory stavby jsou Franz Reimherr a Marcus Roth. Jeho stavbu provedla společnost Herrmann Bachstein z Berlína spolu se stavebním oddělením Frýdlant.
How to get to Bílý Potok Pod Smrkem with public transit - About the place
People also search for:
Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More