How to get to Beykoz in Beykoz by Bus, Cable Car or Ferry

Start
End
Search

Directions to Beykoz (Beykoz) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Beykoz?

  • The closest stations to Beykoz are:
    • Beykoz (Beyden) is 60 meters away, 1 min walk
    • Beykoz - Beykoz is 180 meters away, 3 min walk
    • Yaliköy - Beykoz is 275 meters away, 4 min walk

Which Bus lines stop near Beykoz?

Which Ferry lines stop near Beykoz?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Which public transportation lines pass through Beykoz in Beykoz, Turkey and stops near me?

Moovit helps you find the quickest route and most updated timetable for lines that stop near Beykoz. Moovit shows you the closest stops and stations to your destination. Check out this list of stops closest to Beykoz: Beykoz (Beyden); Beykoz - Beykoz; Yaliköy - Beykoz.

Want to see other transit options? Bus, Cable Car or Ferry are possible transit options that you may use to get to Beykoz. Choose from this list of lines that pass close to your destination - Bus: 121A, 136, 137; Ferry: BEYKOZ - YENIKÖY.

You can also find live directions to Beykoz or see the closest bus stop or Bus, Cable Car or Ferry stations near me by downloading the Moovit App.

There’s no need to install a bus app to check the bus time, or to download a train app to get train time. Moovit is the only all-in-one transit app that you helps you get where you need to go.

Try Moovit and see why the Google Play Store and the Apple App Store voted us as one of the best public transportation apps available.

Beykoz, Beykoz
Beykoz, Beykoz Beykoz, İstanbul'un bir ilçesidir. Çatalca-Kocaeli bölümünün Kocaeli Yarımadası batısında yer almakta olup; batıdan İstanbul Boğazı, doğudan Şile ilçesi, kuzeyden Karadeniz ve güneyden de Çekmeköy, Üsküdar ve Ümraniye ilçeleri ile çevrelenmiştir.Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yapılan sanayi ağırlıklı çalışmaların etkisiyle fabrikaların çoğalması sonucu genelde işçi kesimin tercih ettiği yerleşim yeri olan Beykoz, son yıllarda üst gelir seviyesi kesimden de talep görmektedir. Deniz seviyesinden başlayarak 270 metreye kadar yükselen Beykoz’un engebeli arazisini Riva, Küçüksu ve Göksu dereleri parçalamıştır. İlçe ve yakın çevresinde Akdeniz iklimi ile Türkiye'de Karadeniz iklimi nin karışımı olan “Geçiş Tipi İklim” etkilidir. Yazlar, Akdeniz kadar sıcak olmamakla birlikte Karadeniz kadar yağışlı değildir. Beykoz ve çevresi başta kestane, meşe, gürgen, ıhlamur, kayın, kızılağaç ve fındık ağaçlarından oluşan doğal orman örtüsüyle kaplıdır.
How to get to Beykoz with public transit - About the place

Closest stations to Beykoz in Beykoz

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More