Skip to main content

How to get to Bratislava - Lamač in Bratislava by Bus?

Questions & Answers

  • Which Bus lines stop near Bratislava - Lamač?

    These Bus lines stop near Bratislava - Lamač: 63, 92.

Bratislava - Lamač map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google Play Download on the App Store

Public Transportation to Bratislava - Lamač in Bratislava

Wondering how to get to Bratislava - Lamač in Bratislava, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Bratislava - Lamač with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Bratislava - Lamač in real time.

You can get to Bratislava - Lamač by Bus. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 63, 92

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Bratislava - Lamač easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Bratislava - Lamač easy, which is why over 720 million users, including users in Bratislava, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Bratislava - Lamač
Bratislava - Lamač Bratislava – mestská časť Lamač (iné názvy: Bratislava-Lamač, Mestská časť Lamač, Lamač; nem. Blumenau, maď. Lamacs) je mestská časť Bratislavy v okrese Bratislava IV. Jej súčasťou sú miestne časti Podháj a Rázsochy. Tunajšou dominantou je rímskokatolícky kostol svätej Margity, nachádza sa tu aj kaplnka svätej Rozálie z roku 1682. Kostol svätej Margity bol postavený v rokoch 1947-1951 (posvätený 1. júla 1951). Lamač je obec s bohatou históriou, založená v 16. storočí chorvátskymi kolonistami. V minulosti bol známy ako vinárska oblasť a ako poľnohospodárska a ovocinárska zásobáreň pre bratislavské trhy. Súčasťou hlavného mesta je od roku 1946. Významnou pamiatkou je pomník ukončenia rakúsko-pruskej vojny, tiež pamätník na padlých Lamačanov počas prvej svetovej vojny. Lamač ponúka záujemcom priaznivé podmienky na turistiku i cykloturistiku.
How to get to Bratislava - Lamač with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Bratislava - Lamač with the app!