Skip to main content

How to get to Floriánske Námestie in Bratislava by Bus or Light Rail?

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Floriánske Námestie?

  The closest stations to Floriánske Námestie are:

  • Stu is 462 meters away, 7 min walk.
  • Vysoká, Tchibo Outlet is 601 meters away, 8 min walk.
  • Mlynské Nivy is 794 meters away, 11 min walk.
  • Kamenné Nám. is 839 meters away, 11 min walk.
  • Autobusová Stanica is 1034 meters away, 14 min walk.
 • Which Bus lines stop near Floriánske Námestie?

  These Bus lines stop near Floriánske Námestie: 20, 21, 31, 39, 53, 94.

 • Which Light Rail lines stop near Floriánske Námestie?

  These Light Rail lines stop near Floriánske Námestie: 4, X6.

Floriánske Námestie map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google Play Download on the App Store

Public Transportation to Floriánske Námestie in Bratislava

Wondering how to get to Floriánske Námestie in Bratislava, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Floriánske Námestie with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Floriánske Námestie in real time.

Looking for the nearest stop or station to Floriánske Námestie? Check out this list of stops closest to your destination: Stu; Vysoká; Mlynské Nivy; Kamenné Nám.; Autobusová Stanica.

You can get to Floriánske Námestie by Bus or Light Rail. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 20, 21, 31, 39, 53, 94 Light Rail: 4, X6

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Floriánske Námestie easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Floriánske Námestie easy, which is why over 840 million users, including users in Bratislava, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Floriánske Námestie
Floriánske Námestie Floriánske námestie v Bratislave sa nachádza v Starom Meste a nazvané bolo na počesť sv. Floriána.Námestie obklopuje zo severozápadu Radlinského ulica, zo západu Americké námestie a z juhu Májkova a Blumentálska ulica, na začiatku ktorej je Kostol Nanebovzatia Panny Márie. V strede námestia je barokové architektonicko-umelecké dielo Súsošie svätého Floriána, národná kultúrna pamiatka od roku 1963. Súsošie postavili v roku 1732 a stálo pôvodne oproti Laurinskej bráne, ale v roku 1938 ho premiestnili na terajšie miesto. V roku 2007 sa jeho stav zhoršil natoľko, že ho premiestnili na renováciu, ktorá trvala až do marca 2014.Sochu vytvorila bratislavská kamenosochárska dielňa Krištof Rentfort a doplnky Sartoryho dielňa.Sv. Florián je patrón hasičov, ktorí v roku 1732 zachránili mesto pred veľkým požiarom.
How to get to Floriánske Námestie with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Floriánske Námestie with the app!