How to get to Jeřmanice in Prague by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Jeřmanice (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

Which Train lines stop near Jeřmanice?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

View all the routes that stop at Jeřmanice in Prague, Czech Republic.

Not looking for Jeřmanice? Want to find the closest Train or Bus stations nearest to me? Select another station or stop from our map view to find the bus, train, or otherPrague station that is closest to me.

Want to know what stations are near me right now? Find the Train or Bus stations nearest to you by downloading the Moovit App. With our App, you can find the nearest bus stop, train station or find alternative routes and schedules that will get you to Jeřmanice.

Find other relevant public transportation alternatives such as, Train or Bus routes, to reach your destination. The following transit options have routes that pass near Jeřmanice - Train: 5409, 5411.

How to get to Jeřmanice just became much easier with Moovit. You don’t need to have a specific bus app to check the bus time or a train app to view the train schedule: Moovit has all your public transit information in one easy-to-use free app. This is why the Google Play Store and the Apple App Store selected Moovit as one of the best public transit apps available and why over 250 million users, including users in Prague, trust Moovit for their public transit needs!

Jeřmanice
Jeřmanice Jeřmanice (německy Jerschmanitz, od roku 1897 Hermannstal) jsou obec v okrese Liberec. Žije zde 530 obyvatel. Dne 25. dubna 2018 bylo schváleno usnesením výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu udělení znaku a vlajky obce.Obec se nalézá v severovýchodních Čechách na pomezí Jizerských hor a Ještědsko-kozákovského hřbetu nedaleko od známého vrcholu Ještěd s ještě známější stavbou, která tvoří dominantu tohoto kraje. Ves leží v údolí Jeřmanického, resp. Bajerského potoka (něm. Bayerbach). Územím obce prochází rozvodí mezi povodími Odry (Lužické Nisy) a Labe (Jizery). Na jihozápad od vsi se zvedá masiv vrchu Javorník (něm. Jaberlich, 684 m), na severovýchod vrch Hraničník (něm. Spitzberg, 603 m) a na sever Císařský kámen (něm. Kaiserstein, 637 m) (oba na katastru Rádla). Katastr obce je značně členitý, výškové rozdíly činí od 410 do 684 metrů n. m. s celkovou rozlohou 437 ha. Střed Jeřmanic leží v nadmořské výšce 450 m n. m. Okolními sídly jsou Horní Podlesí a Vratislavice nad Nisou na severu, Milíře na severovýchodě, Rádlo a Dolánky na východě, Rydvaltice, Pelíkovice a Rychnov u Jablonce nad Nisou na jihovýchodě, zaniklá osada Mohelka, Buršín a Záskalí na jihu, Žďárek na jihozápadě, Javorník na západě a Dlouhý Most, respektive Horní Dlouhý Most na severozápadě.
How to get to Jeřmanice with public transit - About the place

Closest stations to Jeřmanice in Prague

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More