How to get to Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Jindřichovice Pod Smrkem (Liberec) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

Which Train lines stop near Jindřichovice Pod Smrkem?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Which public transportation lines pass through Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec, Czech Republic and stops near me?

Want to see other transit options? Train or Bus are possible transit options that you may use to get to Jindřichovice Pod Smrkem. Choose from this list of lines that pass close to your destination - Train: 6372.

You can also find live directions to Jindřichovice Pod Smrkem or see the closest bus stop or Train or Bus stations near me by downloading the Moovit App.

There’s no need to install a bus app to check the bus time, or to download a train app to get train time. Moovit is the only all-in-one transit app that you helps you get where you need to go.

Try Moovit and see why the Google Play Store and the Apple App Store voted us as one of the best public transportation apps available.

Jindřichovice Pod Smrkem, Liberec
Jindřichovice Pod Smrkem, Liberec Jindřichovice pod Smrkem (německy Heinersdorf an der Tafelfichte) jsou obec ležící na severu Čech, v Libereckém kraji, okrese Liberec. Obec leží zhruba 15 km od Frýdlantu a 35 km od Liberce. Žije tady 655 obyvatel. Obcí protéká Jindřichovický potok. Obec má železniční spojení s Frýdlantem, s tím má i spojení silniční. Do obce jezdí autobusy z Liberce (ČSAD Liberec). Je zde základní škola, školka, pošta, knihovna (nejlepší v ČR roku 2003) a muzeum. Obec je dnes známá zejména díky aktivitám svého bývalého starosty Ing. Petra Pávka. Během jeho úřadování byla v obci postavena dvojice větrných elektráren, kotelna na biomasu, byla vydána vyhláška zakazující do obce vstup úředníkům bez předchozího ohlášení a ve spolupráci s libereckou Technickou univerzitou bylo zřízeno Mezinárodní univerzitní a inovační centrum.
How to get to Jindřichovice Pod Smrkem with public transit - About the place

Closest stations to Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec

Train stations closest to Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec
Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More