How to get to Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Jindřichovice Pod Smrkem from the top locations in Liberec using Train or Bus

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

Which Train lines stop near Jindřichovice Pod Smrkem?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2200 cities in 80 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Traveling to Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec has never been so easy. Use Moovit to get detailed step by step directions as you travel from your current location or from a top attraction or any major public transit station.

View detailed routes on a map, see bus and train schedules, arrival times, and service alerts so you know exactly how to get to Jindřichovice Pod Smrkem.

When traveling to Jindřichovice Pod Smrkem use Moovit's Live Directions with Get Off Notifications to know exactly where and how far to walk, how long to wait for your line , and how many stops are left. Moovit will alert you when it’s time to get off — no need to constantly re-check whether yours is the next stop.

Jindřichovice Pod Smrkem, Liberec
Jindřichovice Pod Smrkem, Liberec Jindřichovice pod Smrkem (německy Heinersdorf an der Tafelfichte) jsou obec ležící na severu Čech, v Libereckém kraji, okrese Liberec. Obec leží zhruba 15 km od Frýdlantu a 35 km od Liberce. Žije tady 655 obyvatel. Obcí protéká Jindřichovický potok. Obec má železniční spojení s Frýdlantem, s tím má i spojení silniční. Do obce jezdí autobusy z Liberce (ČSAD Liberec). Je zde základní škola, školka, pošta, knihovna (nejlepší v ČR roku 2003) a muzeum. Obec je dnes známá zejména díky aktivitám svého bývalého starosty Ing. Petra Pávka. Během jeho úřadování byla v obci postavena dvojice větrných elektráren, kotelna na biomasu, byla vydána vyhláška zakazující do obce vstup úředníkům bez předchozího ohlášení a ve spolupráci s libereckou Technickou univerzitou bylo zřízeno Mezinárodní univerzitní a inovační centrum.
How to get to Jindřichovice Pod Smrkem with public transit - About the place
People also search for:

Closest stations to Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec

Train stations closest to Jindřichovice Pod Smrkem in Liberec
Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More