Skip to main content

How to get to Mierová Kolónia in Bratislava by Bus or Cable Car?

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Mierová Kolónia?

  The closest stations to Mierová Kolónia are:

  • Vozovňa Jurajov Dvor is 953 meters away, 13 min walk.
 • Which Bus lines stop near Mierová Kolónia?

  These Bus lines stop near Mierová Kolónia: 20, 29, 96.

 • Which Cable Car lines stop near Mierová Kolónia?

  These Cable Car lines stop near Mierová Kolónia: 207, 209.

Mierová Kolónia map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google Play Download on the App Store

Public Transportation to Mierová Kolónia in Bratislava

Wondering how to get to Mierová Kolónia in Bratislava, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Mierová Kolónia with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Mierová Kolónia in real time.

Looking for the nearest stop or station to Mierová Kolónia? Check out this list of stops closest to your destination: Vozovňa Jurajov Dvor.

You can get to Mierová Kolónia by Bus or Cable Car. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 20, 29, 96 Cable Car: 207, 209

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Mierová Kolónia easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Mierová Kolónia easy, which is why over 720 million users, including users in Bratislava, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Mierová Kolónia
Mierová Kolónia Mierová kolónia je obytná štvrť alebo miestna časť v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto v okrese Bratislava III. Pôvodný názov bol Vistra kolónia, projekt vypracoval v 40. rokoch 20. storočia Vladimír Karfík a slúžil pre pracovníkov blízkych chemických závodov (známych v tom čase pod ľudovým názvom "Dynamitka", neskôr "Dimitrovka" a dnes Istrochem). Dnes je Mierová kolónia evidovaná ako nehnuteľná pamätihodnosť Mestským ústavom ochrany pamiatok. Existujú tri vchody do Mierovej kolónie, prvý je Magnetová ulica, ktorá sa začína na Vajnorskej ulici, a druhé dva sú z Rožňavskej. K Mierovej kolónii patria 4 ulice – Olbrachtova, Tylova, Chemická a Vihorlatská. V blízkosti sa nachádza futbalové ihrisko a miestna časť Jurajov dvor.
How to get to Mierová Kolónia with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Mierová Kolónia with the app!