How to get to Nádraží Braník in Prague by Bus, Train, Subway or Light Rail

Start
End
Search

Directions to Nádraží Braník (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

How to get to Nádraží Braník by Subway

Click on the Subway route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

From Café Level 59 min
Subway - C
Walk
From Gao Den 80 min
Walk
Subway - B
Walk

How to get to Nádraží Braník by Train

Click on the Train route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

From Café Level 58 min
Walk
Train - 90059005
From Pivovar u Bulovky (Richter Brewery) 62 min
Walk
Train - 95459545
Train - 90059005
From Rana Pakistani Restaurant 57 min
Walk
Train - 95459545
Train - 90059005
From Gao Den 125 min
Walk
Train - 1995319953
Train - 88218821
Train - 20092009
From Skleník Fata Morgana 98 min
Walk
Train - R17R17
Train - 20092009

Questions & Answers

What are the closest stations to Nádraží Braník?

  • The closest stations to Nádraží Braník are:
    • Praha-Braník is 172 meters away, 3 min walk
    • Nádraží Braník is 357 meters away, 5 min walk

Which Light Rail lines stop near Nádraží Braník?

Which Subway lines stop near Nádraží Braník?

Which Train lines stop near Nádraží Braník?

Which Bus lines stop near Nádraží Braník?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Which public transportation lines pass through Nádraží Braník in Prague, Czech Republic and stops near me?

Moovit helps you find the quickest route and most updated timetable for lines that stop near Nádraží Braník. Moovit shows you the closest stops and stations to your destination. Check out this list of stops closest to Nádraží Braník: Praha-Braník; Nádraží Braník.

Want to see other transit options? Bus, Train, Subway or Light Rail are possible transit options that you may use to get to Nádraží Braník. Choose from this list of lines that pass close to your destination - Light Rail: 17, 3; Subway: B, C; Train: 2009, 9005; Bus: 106, 121, 190.

You can also find live directions to Nádraží Braník or see the closest bus stop or Bus, Train, Subway or Light Rail stations near me by downloading the Moovit App.

There’s no need to install a bus app to check the bus time, or to download a train app to get train time. Moovit is the only all-in-one transit app that you helps you get where you need to go.

Try Moovit and see why the Google Play Store and the Apple App Store voted us as one of the best public transportation apps available.

Nádraží Braník
Nádraží Braník Praha-Braník je železniční stanice v Praze v městské části Praha 4, ve čtvrti Braník na adrese Pikovická 869/2, na železniční trati 210 z Prahy-Vršovic přes Vrané nad Vltavou do Čerčan nebo na Dobříš, mezi stanicí Praha-Krč a zastávkou Praha-Modřany, na kilometru 8,8 (počítáno od Vršovic). Do roku 2004 zde některé vlakové spoje i začínaly a končily. Nádraží bylo zprovozněno roku 1882 jako součást lokální dráhy Nusle – Modřany, zřízené společností České obchodní dráhy. Původní název nádraží je Braník-Hodkovičky. V roce 1922 byl Braník připojen k Velké Praze. Dne 22. května 1937 byla stanice přejmenována na Braník a v květnu 1942 na dnešní název Praha-Braník. Původně bylo nádraží dvojkolejné. Odbočovala z něj vlečka do blízkého branického pivovaru. Tříkilometrová vlečka do podolské cementárny byla v provozu v letech 1898–1945 a v letech 1919–1922 sloužila i osobní dopravě, dnes z této vlečky zůstala jen malá část. Nádraží má dnes čtyři dopravní koleje a jednu manipulační. Nástupiště jsou sypaná a nezastřešená, stanice nemá podchod. Trať není elektrifikovaná. Na nádraží se díky jeho poměrně velké rozloze přístupné veřejnosti a malému využití konají akce ČD, například oslavy Dne železnice. Vyjíždějí odtud jízdy historických vlaků s parními lokomotivami. V letech 1986–1991 byla z důvodu přestavby Modřanské ulice postupně přeložena část trati u modřanského zhlaví. Téměř přímo nad nádražím prochází most Inteligence (Branický most), trať na mostě však nenavazuje na nádraží, ale vede nad nádražím a připojuje se k trati 210 východním směrem do Krče. Do budoucna se uvažuje na této větvi o zřízení zastávky Praha-Braník horní koleje pro příměstskou železniční dopravu.[zdroj?]V blízkosti nádraží je první pražský moderní přestupní terminál městské hromadné dopravy,[zdroj?] zastávky v něm mají název Nádraží Braník. Jeho součástí je zejména tramvajové obratiště a obratiště městských autobusů, od doby prodloužení tramvajové trati do Modřan jen slabě využívané. Terminál městské hromadné dopravy je nyní využíván podstatné méně než v minulosti, vybavení obratišť i zastřešení nástupišť MHD chátrá. Při prodloužení tramvajové trati do Modřan přibyl ještě pár nácestných tramvajových zastávek.
How to get to Nádraží Braník with public transit - About the place

Closest stations to Nádraží Braník in Prague

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More