Skip to main content

How to get to Park Andreja Hlinku in Bratislava by Bus or Light Rail?

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Park Andreja Hlinku?

  The closest stations to Park Andreja Hlinku are:

  • Tomášikova is 204 meters away, 3 min walk.
  • Herlianska is 243 meters away, 4 min walk.
  • Nevädzová (X) is 754 meters away, 10 min walk.
 • Which Bus lines stop near Park Andreja Hlinku?

  These Bus lines stop near Park Andreja Hlinku: 196, 50, 96.

 • Which Light Rail lines stop near Park Andreja Hlinku?

  These Light Rail lines stop near Park Andreja Hlinku: 9.

Park Andreja Hlinku map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google Play Download on the App Store

Public Transportation to Park Andreja Hlinku in Bratislava

Wondering how to get to Park Andreja Hlinku in Bratislava, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Park Andreja Hlinku with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Park Andreja Hlinku in real time.

Looking for the nearest stop or station to Park Andreja Hlinku? Check out this list of stops closest to your destination: Tomášikova; Herlianska; Nevädzová (X).

You can get to Park Andreja Hlinku by Bus or Light Rail. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 196, 50, 96 Light Rail: 9

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Park Andreja Hlinku easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Park Andreja Hlinku easy, which is why over 840 million users, including users in Bratislava, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Park Andreja Hlinku
Park Andreja Hlinku Park Andreja Hlinku (pôvodný názov Park Karola Šmidkeho) je mestský park v Bratislave v mestskej časti Ružinov na sídlisku Trávniky. Jeho autorom je architekt Ferdinand Milučký. Má tvar úzkeho dlhého pásu pozdĺž Ružinovskej ulice, z druhej strany ho vymedzuje Ľanová ulica.Komponovaný je na pozdĺžnu os, jeho centrálny bod je Závojová fontána, ktorú navrhol Jozef Vachálek s architektom Ferdinandom Milučkým. V kruhovom bazéne sú dva vysoké oceľové piliere, ktoré podopierajú dva roztvárajúce sa oblúky, z ktorých steká voda a tvorí vodný závoj.V bazéne je ostrov v tvare kruhu, prístupný cez stupienok, ktorý môže slúžiť pre umelecké produkcie. Plocha fontány je znížená oproti okoliu stupňami.V parku autor vytvoril vyvýšeniny, zvlnenia, zárezy, spevnené oblúkovými betónovými stienkami, ktoré chránia aj oddychové sedenia. Na západnej strane je Vejárová fontána, ktorú s architektom Ferdinandom Milučkým vytvoril Ladislav Mandíček a Júlia Kunovská. Bazén má tvar polkruhu, na pilieri je kovová plastika oblúkového tvaru, zložená zo štyroch spojených polprstencov, voda striekajúca z oblúkov vytvára vejár.
How to get to Park Andreja Hlinku with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Park Andreja Hlinku with the app!