How to get to Raspenava in Prague by Train, Bus or Cable Car

Start
End
Search

Directions to Raspenava (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

Which Train lines stop near Raspenava?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

View all the routes that stop at Raspenava in Prague, Czech Republic.

Not looking for Raspenava? Want to find the closest Train, Bus or Cable Car stations nearest to me? Select another station or stop from our map view to find the bus, train, or otherPrague station that is closest to me.

Want to know what stations are near me right now? Find the Train, Bus or Cable Car stations nearest to you by downloading the Moovit App. With our App, you can find the nearest bus stop, train station or find alternative routes and schedules that will get you to Raspenava.

Find other relevant public transportation alternatives such as, Train, Bus or Cable Car routes, to reach your destination. The following transit options have routes that pass near Raspenava - Train: 6308, 6310, 6312.

How to get to Raspenava just became much easier with Moovit. You don’t need to have a specific bus app to check the bus time or a train app to view the train schedule: Moovit has all your public transit information in one easy-to-use free app. This is why the Google Play Store and the Apple App Store selected Moovit as one of the best public transit apps available and why over 250 million users, including users in Prague, trust Moovit for their public transit needs!

Raspenava
Raspenava Město Raspenava (německy Raspenau) se nachází ve Frýdlantském výběžku na severu Česka, v okrese Liberec. Rozkládá se ve Frýdlantské pahorkatině, tvořící severozápadní podhůří Jizerských hor, přibližně 3 až 6 km jihovýchodně od Frýdlantu. Městem protékají říčka Smědá, Lomnice, Sloupský potok, Libverdský potok, Pekelský potok a Holubí potok. Nadmořská výška katastru se pohybuje od 320 do 800 m. Název města znamená „ves na Raspově nivě“ a je odvozen od původního německého rytířského jména. Ve městě žije přibližně 2 900 obyvatel a je tu mateřská a základní škola. Na hřbitově je novogotická rodinná hrobka podnikatele Gustava Richtera, jejímž autorem je architekt Franz Neumann.
How to get to Raspenava with public transit - About the place
Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More