Skip to main content

How to get to Slovenský Metrologický Ústav in Bratislava by Bus or Light Rail?

Slovenský Metrologický Ústav map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia

Directions to Slovenský Metrologický Ústav (Bratislava) with public transportation

The following transit lines have routes that pass near Slovenský Metrologický Ústav

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Slovenský Metrologický Ústav?

  The closest stations to Slovenský Metrologický Ústav are:

  • Šaštínska (X) is 317 meters away, 5 min walk.
  • Borská (X) is 561 meters away, 8 min walk.
  More details
 • Which Bus lines stop near Slovenský Metrologický Ústav?

  These Bus lines stop near Slovenský Metrologický Ústav: 32, X5.

  More details
Slovenský Metrologický Ústav map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google PlayDownload on the App Store

Public Transportation to Slovenský Metrologický Ústav in Bratislava

Wondering how to get to Slovenský Metrologický Ústav in Bratislava, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Slovenský Metrologický Ústav with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Slovenský Metrologický Ústav in real time.

Looking for the nearest stop or station to Slovenský Metrologický Ústav? Check out this list of stops closest to your destination: Šaštínska (X); Borská (X).

You can get to Slovenský Metrologický Ústav by Bus or Light Rail. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 32, X5

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Slovenský Metrologický Ústav easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Slovenský Metrologický Ústav easy, which is why over 865 million users, including users in Bratislava, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Slovenský Metrologický Ústav
Slovenský Metrologický Ústav Slovenský metrologický ústav alebo skrátene SMÚ je príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky. Medzi metrologické služby ústavu patrí kalibrácia meradiel, overovanie určených meradiel, certifikácia referenčných materiálov, vzdelávanie v oblasti metrológie a ďalšie činnosti vyplývajúce zo zákona č. 157/2018 Z. z. o metrológii a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ústav tiež vykonáva schvaľovanie typu určených meradiel a vydáva doklad o spôsobilosti v oblasti metrológie. V minulosti Ústav poskytoval aj doktorandské štúdum. SMÚ je notifikovanou osobou č. 1781 na certifikáciu meradiel podľa Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/31/EÚ a Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/32/EÚ (NAWI a MID).
How to get to Slovenský Metrologický Ústav with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia

Closest stations to Slovenský Metrologický Ústav in Bratislava

It's easier to get to Slovenský Metrologický Ústav with the app!