Skip to main content

How to get to Slovnaft in Bratislava by Bus or Light Rail?

Questions & Answers

  • What are the closest stations to Slovnaft?

    The closest stations to Slovnaft are:

    • Vlčie Hrdlo is 92 meters away, 2 min walk.
  • Which Bus lines stop near Slovnaft?

    These Bus lines stop near Slovnaft: 70, 74, 87.

Slovnaft map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google Play Download on the App Store

Public Transportation to Slovnaft in Bratislava

Wondering how to get to Slovnaft in Bratislava, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Slovnaft with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Slovnaft in real time.

Looking for the nearest stop or station to Slovnaft? Check out this list of stops closest to your destination: Vlčie Hrdlo.

You can get to Slovnaft by Bus or Light Rail. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 70, 74, 87

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Slovnaft easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Slovnaft easy, which is why over 840 million users, including users in Bratislava, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Slovnaft
Slovnaft Slovnaft, a. s. je jediná rafinéria na Slovensku. Nachádza sa v Bratislave, v mestskej časti Ružinov. Nadväzuje na rafinériu Apollo, založenú v roku 1895, ktorá bola v júni 1944 zničená leteckými náletmi. V roku 1946 boli pozostatky Apolla znárodnené a v roku 1949 premenované na Slovnaft, ktorý ale nie je právnym nástupcom Apolla. V roku 2000 sa stal súčasťou MOL Group, ktorá sa podľa trhovej kapitalizácie zaraďuje medzi šesť najväčších spoločností v strednej a východnej Európe. MOL v súčasnosti vlastní 98,4 percent akcií Slovnaftu. Slovnaft dokáže spracovať ročne 5,5 - 6 mil. ton ropy. V súčasnosti prevádzkuje vyše 200 čerpacích staníc na Slovensku, čo je najväčšia sieť na Slovensku. Akciová spoločnosť Slovnaft bola založená 1. mája 1992. Vznikla zo štátneho podniku (predtým národného podniku), vytvoreného česko-slovenskou vládou 1. januára 1949. Dnes je Slovnaft jednou z troch najmodernejších rafinérií v Európe. V roku 2012 patril Slovnaft medzi najväčších platiteľov DPH.
How to get to Slovnaft with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Slovnaft with the app!