Skip to main content

How to get to Tematínska 5 in Bratislava V by Bus or Light Rail?

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Tematínska 5?

  The closest stations to Tematínska 5 are:

  • Šintavská (X) is 381 meters away, 6 min walk.
  • Lúčanka is 612 meters away, 8 min walk.
  More details
 • Which Bus lines stop near Tematínska 5?

  These Bus lines stop near Tematínska 5: 196, 83, 92, 98.

  More details
Tematínska 5 map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google PlayDownload on the App Store

Public Transportation to Tematínska 5 in Bratislava V

Wondering how to get to Tematínska 5 in Bratislava V, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Tematínska 5 with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Tematínska 5 in real time.

Looking for the nearest stop or station to Tematínska 5? Check out this list of stops closest to your destination: Šintavská (X); Lúčanka.

You can get to Tematínska 5 by Bus or Light Rail. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 196, 83, 92, 98

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Tematínska 5 easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Tematínska 5 easy, which is why over 865 million users, including users in Bratislava V, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Tematínska 5, Bratislava V
Tematínska 5, Bratislava V Tematínska ulica je ulica v Bratislave, v mestskej časti Petržalka. Nachádza sa v miestnej časti Lúky. Vznikla v prvej polovici 80. rokov 20. storočia v rámci výstavby panelákového sídliska pod názvom Vasilevského ulica. Bola pomenovaná podľa sovietskeho vojenského veliteľa Alexandra Michajloviča Vasilevského (1895 – 1977). Súčasný názov získala 1. apríla 1991, podľa hradu Tematín. Tiahne sa popri Chorvátskom ramene a jazere Veľký Draždiak. Nachádza sa tu samoobsluha, areál s tenisovými kurtami. Na Tematínskej 3 má sídlo Ústav lekárskej kozmetiky Na Tematínskej 5/A sa nachádza súkromné zdravotnícke zariadenie ProCare Medissimo. V objekte bývalej základnej školy na Tematínskej 10 v súčasnosti sídli Fakulta ekonómie a podnikania, Fakulta masmédií a Fakulta informatiky Paneurópskej vysokej školy, ktorej priestory slúžili v rokoch 1987-2004 ako ZŠ.
How to get to Tematínska 5 with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Tematínska 5 with the app!