How to get to Vesec U Liberce in Prague by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Vesec U Liberce (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Vesec U Liberce?

 • The closest stations to Vesec U Liberce are:
  • Vinařská is 403 meters away, 6 min walk
  • Dopravní is 536 meters away, 8 min walk
  • Lékárna is 552 meters away, 8 min walk
  • Pekárny is 693 meters away, 10 min walk
  • Pivovarská is 713 meters away, 10 min walk

Which Train lines stop near Vesec U Liberce?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

View all the routes that stop at Vesec U Liberce in Prague, Czech Republic.

Not looking for Vesec U Liberce? Want to find the closest Train or Bus stations nearest to me? Select another station or stop from our map view to find the bus, train, or otherPrague station that is closest to me.

Want to know what stations are near me right now? Find the Train or Bus stations nearest to you by downloading the Moovit App. With our App, you can find the nearest bus stop, train station or find alternative routes and schedules that will get you to Vesec U Liberce.

Looking for a specific station close to your destination? Find the nearest stop or alternative stops closest to Vesec U Liberce with Moovit. Select from this list of alternative stations for Vesec U Liberce: Vinařská; Dopravní; Lékárna; Pekárny; Pivovarská.

Find other relevant public transportation alternatives such as, Train or Bus routes, to reach your destination. The following transit options have routes that pass near Vesec U Liberce - Train: 2612, 2616, 2660.

How to get to Vesec U Liberce just became much easier with Moovit. You don’t need to have a specific bus app to check the bus time or a train app to view the train schedule: Moovit has all your public transit information in one easy-to-use free app. This is why the Google Play Store and the Apple App Store selected Moovit as one of the best public transit apps available and why over 250 million users, including users in Prague, trust Moovit for their public transit needs!

Vesec U Liberce
Vesec U Liberce Vesec (něm. Dörfel) je 25. místní částí Liberce, ležící na jižním okraji města. Jeho území je tvořeno jediným katastrálním územím Vesec u Liberce, na němž se nacházejí tři ZSJ: K Dlouhému Mostu, Špičák, Vesec. Z jiných libereckých městských částí sousedí s Doubím, Rochlicemi, Vratislavicemi nad Nisou. Po severním okraji Vesce protéká Lužická Nisa. Je zde železniční stanice a autobusové spojení linkou liberecké MHD. Na jižním okraji Vesce je nově vybudovaný běžkařský areál, na němž se odehrávaly běžkařské disciplíny Mistrovství světa v severském lyžování 2009. Nyní je tento areál využíván ke sportovně-rekreačním účelům a od roku 2012 je také dějištěm hudebního festivalu Benátská noc.
How to get to Vesec U Liberce with public transit - About the place

Closest stations to Vesec U Liberce in Prague

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More