How to get to Vratislavice Nad Nisou in Prague by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Vratislavice Nad Nisou (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Vratislavice Nad Nisou?

 • The closest stations to Vratislavice Nad Nisou are:
  • U Závor is 59 meters away, 1 min walk
  • U Cukrárny is 254 meters away, 4 min walk
  • Tyršův Vrch is 513 meters away, 7 min walk
  • Vratislavice N.N. Kostel is 687 meters away, 10 min walk
  • Vratislavice N.N. Škola is 760 meters away, 11 min walk

Which Train lines stop near Vratislavice Nad Nisou?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Looking for directions to Vratislavice Nad Nisou in Prague, Czech Republic?

Download the Moovit App to find the current schedule and step-by-step directions for Train or Bus routes that pass through Vratislavice Nad Nisou.

Looking for the nearest stops closest to Vratislavice Nad Nisou ? Check out this list of closest stops to your destination: U Závor; U Cukrárny; Tyršův Vrch; Vratislavice N.N. Kostel; Vratislavice N.N. Škola.

You can also get to Vratislavice Nad Nisou by Train or Bus. These are the lines and routes that have stops nearby - Train: 2612, 2660.

We make riding on public transit to Vratislavice Nad Nisou easy, which is why over 250 million users, including users in Prague trust Moovit as the best app for public transit.

Vratislavice Nad Nisou
Vratislavice Nad Nisou Vratislavice nad Nisou (německy Maffersdorf) je městská čtvrť, katastrální území o rozloze 1291,95 ha, a od roku 1991 také jediný městský obvod statutárního města Liberce. Rozkládají se na jihovýchodě území Liberce, mají 78 ulic a 1 276 adres. V současnosti mají přibližně 8 tisíc obyvatel. Od roku 1903 byly městysem, v roce 1980 byly připojeny k Liberci, od roku 1991 jsou samosprávným městským obvodem. Je pravděpodobné, že na území dnešních Vratislavic bylo souvislé osídlení již někdy ve 13. století, kdy bylo toto místo obydleno českými osadníky. První písemná zmínka o této osadě je však ze šedesátých let 14. století, kde je v knihách pražského arcibiskupství zmiňován zdejší kostelík. Tato původní osada stávala na levém břehu Nisy. Dnešní hlavní část městského obvodu na pravém břehu byla osídlena až v 16. století slezskými Němci, kteří zde založili vlastní nezávislou osadu. Tak zde vlastně byly v těsném sousedství dvoje Vratislavice: české se jménem Wratislawicz a německé se jménem Meffersdorf. Německé jméno bylo později zkomoleno na Maffersdorf a někdy po třicetileté válce přešlo i na českou část osady. Ke jménu Vratislavice se obec vrátila až po sloučení obou částí 1. ledna 1901, kdy jej začali používat její čeští obyvatelé. Brzy po svém sloučení byla obec povýšena na městys (23. dubna 1903) a dostala svůj první znak. Jméno bylo oficiálně používáno po vzniku československé republiky (ovšem společně s německým názvem). Po roce 1945 a po vysídlení místních německých obyvatel se již používalo jen označení Vratislavice nad Nisou. Deset let poté, co Vratislavice získaly nový (již druhý) znak, byly 1. července 1980 připojeny k Liberci jako jeho třicátá čtvrť. Po sametové revoluci se vratislavičtí obyvatelé pokoušeli opět osamostatnit, což vedlo k zřízení zvláštního městského obvodu, který začal oficiálně fungovat 1. července 1991.
How to get to Vratislavice Nad Nisou with public transit - About the place

Closest stations to Vratislavice Nad Nisou in Prague

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More