How to get to aleja Unii Lubelskiej in Lublin by Bus or Cable Car?

Start
End
Search
aleja Unii Lubelskiej, Lublin, Lublin Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia

Directions to aleja Unii Lubelskiej (Lublin) with public transportation

The following transit lines have routes that pass near aleja Unii Lubelskiej

How to get to aleja Unii Lubelskiej by Bus?

Click on the Bus route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

From Hipermarket Tesco Extra 40 min
Bus - 1010
Bus - 154154
From Szkoła Podstawowa Nr 50 38 min
Bus - 1010
Bus - 154154
From Muzeum Wsi Lubelskiej 36 min
Walk
Bus - 2020
Bus - 154154
From Centrum Kultury Islamu 28 min
Bus - 2828
Bus - 1414
Bus - 154154
From Świdnik 47 min
Walk
Bus - 5555
Bus - 2929

Questions & Answers

What are the closest stations to aleja Unii Lubelskiej?

The closest stations to aleja Unii Lubelskiej are:

  • Stolarska 02 is 96 meters away, 2 min walk.
  • Stolarska 01 is 313 meters away, 5 min walk.
  • Targ Pod Zamkiem 02 is 363 meters away, 5 min walk.
  • Targ Pod Zamkiem 01 is 469 meters away, 7 min walk.
  • Zamojska 02 is 592 meters away, 9 min walk.

Which Bus lines stop near aleja Unii Lubelskiej?

These Bus lines stop near aleja Unii Lubelskiej: 154, 29.

aleja Unii Lubelskiej, Lublin, Lublin Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 3000 cities in 92 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Public Transportation to aleja Unii Lubelskiej in Lublin

Wondering how to get to aleja Unii Lubelskiej in Lublin, Poland? Moovit helps you find the best way to get to aleja Unii Lubelskiej with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to aleja Unii Lubelskiej in real time.

Looking for the nearest stop or station to aleja Unii Lubelskiej? Check out this list of stops closest to your destination: Stolarska 02; Stolarska 01; Targ Pod Zamkiem 02; Targ Pod Zamkiem 01; Zamojska 02.

You can get to aleja Unii Lubelskiej by Bus or Cable Car. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 154, 29

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to aleja Unii Lubelskiej easily from the Moovit App or Website.

We make riding to aleja Unii Lubelskiej easy, which is why over 460 million users, including users in Lublin, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

aleja Unii Lubelskiej, Lublin
aleja Unii Lubelskiej, Lublin Aleja Unii Lubelskiej w Lublinie – jedna z głównych ulic Lublina łącząca rondo im. Romana Dmowskiego z rondem im. Lubelskiego Lipca '80 w relacji północ-południe o długości 1,4 km. Większa część trasy położona jest w dzielnicy Stare Miasto, ale biegnie daleko od zabytków. Jadąc od południa po lewej widać zabytki na Starym Mieście, a po prawej łąki i ogródki działkowe. Na południu krótki odcinek położony jest w dzielnicy Za Cukrownią, następnie przez kilkaset metrów stanowi granicę Starego Miasta ze Śródmieściem, a w północnym odcinku krótką granicę Starego Miasta z Kalinowszczyzną. Aleja jest częścią drogi wojewódzkiej nr 835, prędkość na odcinku od Zamku Lubelskiego do ul. Zamojskiej jest zwiększona do 70 km/h. Posiada dwie jezdnie po trzy pasy w każdym kierunku i krótki (ok. 150 m) czteropasmowy odcinek zachodniej jezdni przez most na Bystrzycy. Trasę oddano do użytku jako al. Władysława Gomułki w 1986 roku, aby odciążała ruch tranzytowy ze Starego Miasta w kierunku Chełma i Zamościa, tj. drogi krajowej nr 17. Rolę tę spełniała do 1989 roku, w którym wybudowano al. Witosa (wschodni odcinek Trasy W-Z). Wówczas stała się drogą wojewódzką nr 835 w kierunku Biłgoraja i Przemyśla. Przy alei od początku istnienia postawiono stalowe słupy trakcyjno-oświetleniowe z myślą o budowie trakcji trolejbusowej. W 1985 r. w związku z zamknięciem starego mostu na Bystrzycy w ciągu ul. Zamojskiej trakcję trolejbusową przeniesiono na krótki odcinek nowej al. Unii Lubelskiej przez nowy most na Bystrzycy. Obecnie instalacja trakcji trolejbusowej jest zawieszona na całej długości alei.
How to get to aleja Unii Lubelskiej with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to aleja Unii Lubelskiej with the app!