How to get to aleja Wincentego Witosa in Lublin by Bus

Start
End
Search

Directions to aleja Wincentego Witosa (Lublin) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

How to get to aleja Wincentego Witosa by Bus

Click on the Bus route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

From Zemborzyce Dolne 88 min
Walk
Bus - 1212
Bus - 5555
From Opium, Lublin 32 min
Walk
Bus - 5656
From Club Place Klub, Lublin 25 min
Walk
Bus - 5555
From Zemborzyce Tereszyńskie 89 min
Walk
Bus - 7878
Bus - 88
Bus - 1414
From Dąbrowica 59 min
Walk
Bus - 33
Bus - 1414

Questions & Answers

What are the closest stations to aleja Wincentego Witosa?

 • The closest stations to aleja Wincentego Witosa are:
  • Grygowej 01 is 68 meters away, 1 min walk
  • Dobrzańskiego 02 is 168 meters away, 3 min walk
  • Grygowej 04 is 178 meters away, 3 min walk
  • Grygowej 03 is 229 meters away, 4 min walk
  • Grygowej 02 is 276 meters away, 4 min walk

Which Bus lines stop near aleja Wincentego Witosa?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2700 cities in 86 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge
Add this badge to your website. Click to copy HTML

Looking for directions to aleja Wincentego Witosa in Lublin, Poland?

How to get to aleja Wincentego Witosa just became much easier with Moovit. Get directions and find the nearest stop using the Moovit Mobile App or Moovit Web App.

Bus and other options are relevant public transportation alternatives that may be used to reach your destination. The following transit lines have routes that pass near aleja Wincentego Witosa - Bus: 14, 55, 56.

Looking for a stop close to your destination? Try these transit alternatives: Grygowej 01; Dobrzańskiego 02; Grygowej 04; Grygowej 03; Grygowej 02.

Do you use a specific bus app to check the bus time? And a different train app to get the train time? With Moovit, we have all your public transit options in one easy-to-use free app.

Moovit helps you find the fastest directions to aleja Wincentego Witosa, with the most updated time schedules. Download our app to get live step-by-step directions, real-time schedule estimation, and which nearby transit line will get you to aleja Wincentego Witosa in the shortest time. Download Moovit to see why the Google Play Store and the Apple App Store voted us as one of the best transit apps available.

aleja Wincentego Witosa, Lublin
aleja Wincentego Witosa, Lublin Aleja Wincentego Witosa w Lublinie – jedna z dużych arterii komunikacyjnych Lublina, o bardzo dużym natężeniu ruchu, będąca częścią Trasy W-Z. Ulica położona jest we wschodniej części Lublina w dzielnicach Tatary, Bronowice i Felin. Przebiega równolegle do Drogi Męczenników Majdanka, z której w 1989 przejęła tranzyt. Jest przedłużeniem al. Tysiąclecia. Rozpoczyna się od węzła drogowego z ul. Hutniczą i biegnie w relacji północ-południe. Następnie między wiaduktem kolejowym a węzłem z ul. Krańcową trasa lekko skręca i dalej aż do granic miasta jest w relacji północny-zachód – południowy-wschód. Za granicą miasta przechodzi w al. Tysiąclecia w Świdniku. Odcinek alei od ówczesnego skrzyżowania z ul. Bohaterów ORMO (dziś Grabskiego) w pobliżu dzisiejszego wiaduktu do Carrefoura do granic miasta oddano do użytku w 1980. Odcinek od Hutniczej do Bohaterów ORMO otwarto w 1989 po latach budowy, co uzupełniło Trasę W-Z i skierowano tędy ruch drogi krajowej nr 17 z Drogi Męczenników Majdanka. Od 2016 roku aleja Wincentego Witosa jest drogą powiatową nr 2419L. Trasa zbudowana jest w systemie dwujezdniowym, po kilka pasów ruchu w każdym kierunku, posiada obustronne drogi serwisowe. W ciągu drogi istnieje wiele obiektów inżynieryjnych: wiadukt na ul. Hutniczej, wiadukt kolejowy na linii kolejowej nr 7 i 67, rondo na estakadzie w ciągu ulic Krańcowej i Chemicznej, wiadukt do Carrefoura, tunel pod aleją Witosa do centrum handlowego „Felicity” na Felinie oraz rondo na estakadzie w ciągu ulic Grygowej i Dekutowskiego. Jedynym jednopoziomowym skrzyżowaniem na alei jest sygnalizacja świetlna z ul. Doświadczalną. Całkowita długość ulicy to 5 km. Prędkość na całej długości alei jest zwiększona do 70 km/h.
How to get to aleja Wincentego Witosa with public transit - About the place
Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More