How to get to aleja Wincentego Witosa 6 in Lublin by Bus or Cable Car?

Start
End
Search
aleja Wincentego Witosa 6, Lublin, Lublin Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia

Directions to aleja Wincentego Witosa 6 (Lublin) with public transportation

The following transit lines have routes that pass near aleja Wincentego Witosa 6

How to get to aleja Wincentego Witosa 6 by Bus?

Click on the Bus route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

From Zemborzyce Dolne 84 min
Walk
Bus - 7878
Bus - 88
Bus - 1414
Walk
From eLeader 24 min
Bus - 1414
Bus - 77
From Konopnica, Lublin 61 min
Bus - 1010
Bus - 77
From Billennium 38 min
Bus - 2626
Bus - 5050
From Przychodnia Luxmed 30 min
Bus - 1515
Bus - 77

Questions & Answers

What are the closest stations to aleja Wincentego Witosa 6?

The closest stations to aleja Wincentego Witosa 6 are:

  • Grabskiego 01 is 49 meters away, 1 min walk.
  • Grabskiego 02 is 104 meters away, 2 min walk.
  • Witosa Makro 02 is 285 meters away, 4 min walk.
  • Makro 02 is 324 meters away, 5 min walk.
  • Witosa Carrefour 01 is 517 meters away, 8 min walk.

Which Bus lines stop near aleja Wincentego Witosa 6?

These Bus lines stop near aleja Wincentego Witosa 6: 14, 50, 7.

aleja Wincentego Witosa 6, Lublin, Lublin Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 3000 cities in 92 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Public Transportation to aleja Wincentego Witosa 6 in Lublin

Wondering how to get to aleja Wincentego Witosa 6 in Lublin, Poland? Moovit helps you find the best way to get to aleja Wincentego Witosa 6 with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to aleja Wincentego Witosa 6 in real time.

Looking for the nearest stop or station to aleja Wincentego Witosa 6? Check out this list of stops closest to your destination: Grabskiego 01; Grabskiego 02; Witosa Makro 02; Makro 02; Witosa Carrefour 01.

You can get to aleja Wincentego Witosa 6 by Bus or Cable Car. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 14, 50, 7

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to aleja Wincentego Witosa 6 easily from the Moovit App or Website.

We make riding to aleja Wincentego Witosa 6 easy, which is why over 460 million users, including users in Lublin, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

aleja Wincentego Witosa 6, Lublin
aleja Wincentego Witosa 6, Lublin Aleja Wincentego Witosa w Lublinie – jedna z dużych arterii komunikacyjnych Lublina, o bardzo dużym natężeniu ruchu, będąca częścią Trasy W-Z. Ulica położona jest we wschodniej części Lublina w dzielnicach Tatary, Bronowice i Felin. Przebiega równolegle do Drogi Męczenników Majdanka, z której w 1989 przejęła tranzyt. Jest przedłużeniem al. Tysiąclecia. Rozpoczyna się od węzła drogowego z ul. Hutniczą i biegnie w relacji północ-południe. Następnie między wiaduktem kolejowym a węzłem z ul. Krańcową trasa lekko skręca i dalej aż do granic miasta jest w relacji północny-zachód – południowy-wschód. Za granicą miasta przechodzi w al. Tysiąclecia w Świdniku. Odcinek alei od ówczesnego skrzyżowania z ul. Bohaterów ORMO (dziś Grabskiego) w pobliżu dzisiejszego wiaduktu do Carrefoura do granic miasta oddano do użytku w 1980. Odcinek od Hutniczej do Bohaterów ORMO otwarto w 1989 po latach budowy, co uzupełniło Trasę W-Z i skierowano tędy ruch drogi krajowej nr 17 z Drogi Męczenników Majdanka. Od 2016 roku aleja Wincentego Witosa jest drogą powiatową nr 2419L. Trasa zbudowana jest w systemie dwujezdniowym, po kilka pasów ruchu w każdym kierunku, posiada obustronne drogi serwisowe. W ciągu drogi istnieje wiele obiektów inżynieryjnych: wiadukt na ul. Hutniczej, wiadukt kolejowy na linii kolejowej nr 7 i 67, rondo na estakadzie w ciągu ulic Krańcowej i Chemicznej, wiadukt do Carrefoura, tunel pod aleją Witosa do centrum handlowego „Felicity” na Felinie oraz rondo na estakadzie w ciągu ulic Grygowej i Dekutowskiego. Jedynym jednopoziomowym skrzyżowaniem na alei jest sygnalizacja świetlna z ul. Doświadczalną. Całkowita długość ulicy to 5 km. Prędkość na całej długości alei jest zwiększona do 70 km/h.
How to get to aleja Wincentego Witosa 6 with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to aleja Wincentego Witosa 6 with the app!