Hırka-I Şerif Camii, Fatih, nerede, Otobüs, Metro, Minibüs / Dolmuş, Tren veya Vapur ile nasıl gidilir?

Başlangıç
Varış
Ara

Fatih konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Hırka-I Şerif Camii konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir burada bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Hırka-I Şerif Camii - yakınından geçen güzergahları var - Otobüs: 32, 336E, 36A, 38B, 39Ç, 87; Tren: MARMARAY; Metro: M1A, M1B.

Otobüs ile Hırka-I Şerif Camii konumuna nasıl gidilir?

Haritalar, varış saatleri ve güncellenmiş saatler ile adım adım yol tariflerini görmek için Otobüs güzergahına tıklayın.

Başlangıç Kadıköy 92 dk
Otobüs - 14M14M
Otobüs - 500A500A
Otobüs - 336E336E
Başlangıç Bakırköy, Bakirköy 49 dk
Yürü
Otobüs - 94Y94Y
Otobüs - 8787
Başlangıç İstinye Park, Sariyer 64 dk
Otobüs - 29Ş29Ş
Otobüs - 41AT41AT
Otobüs - 336E336E
Başlangıç Kağıthane, Kagithane 77 dk
Otobüs - 39Ç39Ç
Başlangıç Sultangazi 48 dk
Otobüs - 36A36A

Metro ile Hırka-I Şerif Camii konumuna nasıl gidilir?

Haritalar, varış saatleri ve güncellenmiş saatler ile adım adım yol tariflerini görmek için Metro güzergahına tıklayın.

Başlangıç Bakırköy, Bakirköy 66 dk
Yürü
Metro - M1A
Metro - M1A
Yürü
Başlangıç İstinye Park, Sariyer 59 dk
Yürü
Metro - M2
Metro - M2
Metro - M1B
Metro - M1B
Yürü
Başlangıç Kağıthane, Kagithane 89 dk
Yürü
Metro - M2
Metro - M2
Metro - M2
Metro - M2
Metro - M1A
Metro - M1A
Yürü

Tren ile Hırka-I Şerif Camii konumuna nasıl gidilir?

Haritalar, varış saatleri ve güncellenmiş saatler ile adım adım yol tariflerini görmek için Tren güzergahına tıklayın.

Başlangıç Kadıköy 74 dk
Yürü
Tren - MARMARAY
Yürü

Sorular & Cevaplar

Hırka-I Şerif Camii konumuna gitmek için en yakın duraklar nerede?

Hırka-I Şerif Camii konumuna en yakın duraklar:

  • Şehit Adem Kara - Fatih 222 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesi.
  • Yavuz Selim - Fatih 339 metre uzaklıkta, 5 dk yürüme mesafesi.
  • Karagümrük - Fatih 430 metre uzaklıkta, 6 dk yürüme mesafesi.

Hangi Otobüs hatları Hırka-I Şerif Camii yakınından geçiyor?

Bu Otobüs hatları Hırka-I Şerif Camii yakınından geçiyor: 32, 336E, 36A, 38B, 39Ç, 87.

Hangi Tren hatları Hırka-I Şerif Camii yakınından geçiyor?

Bu Tren hatları Hırka-I Şerif Camii yakınından geçiyor: MARMARAY.

Hangi Metro hatları Hırka-I Şerif Camii yakınından geçiyor?

Bu Metro hatları Hırka-I Şerif Camii yakınından geçiyor: M1A, M1B.

Moovit dünyanın #1 toplu taşıma uygulaması.
Dünya çapında 92'dan fazla ülkede 3000'den fazla şehirde kullanılabilir!
Google Play badge AppStore badge

Fatih şehrinde Hırka-I Şerif Camii konumuna Toplu Taşıma

Fatih, Türkiye'de Hırka-I Şerif Camii adresine yol tarifi mi arıyorsunuz?

Moovit ile Hırka-I Şerif Camii konumuna gitmek artık daha kolay. Moovit Mobil Uyuglaması veya Moovit Web App'i kullanarak en yakın durağı bulun ve yol tarifi alın.

Otobüs, Metro, Minibüs / Dolmuş, Tren veya Vapur, hedefinize ulaşmak için kullanabileceğiniz toplu taşıma alternatifleridir. Aşağıdaki toplu taşıma hatları Hırka-I Şerif Camii yakınından geçiyorlar - Otobüs: 32, 336E, 36A, 38B, 39Ç, 87; Tren: MARMARAY; Metro: M1A, M1B.

Gideceğiniz yere yakın bir durak mı arıyorsunuz? Bu alternatifleri deneyin: Şehit Adem Kara - Fatih; Yavuz Selim - Fatih; Karagümrük - Fatih.

Otobüs saatini kontrol etmek için belirli bir otobüs uygulaması kullanıyor musunuz? Ve metro için farklı bir metro uygulaması? Moovit ile tüm toplu taşıma seçeneklerinizi kullanımı kolay ve ücretsiz tek bir uygulamada sunuyoruz.

Moovit, en güncel saatlerle Hırka-I Şerif Camii için en hızlı yol tariflerini bulmanıza yardımcı olur. Canlı adım adım yol tarifleri, gerçek zamanlı saat tahminleri ve hangi aracın sizi en kısa sürede Hırka-I Şerif Camii adresine götüreceğini öğrenmek için için uygulamayı indirin. Google Play Store ve Apple App Store'un neden en iyi toplu taşıma uygulamalarından biri olarak bizi önerdiğini görmek için Moovit'i indirin.

Hırka-I Şerif Camii, Fatih
Hırka-I Şerif Camii, Fatih Hırka-ı Şerif Camii, İstanbul, Fatih İlçesi'nde Atikali semti sınırları içinde, adını verdiği Hırkaişerif Mahallesi'nde yer alan 1851’de inşa edilmiş camii. İslam peygamberi Muhammed'in Veysel Karani’ye hediye ettiği hırkanın (Hırka-ı Şerif) muhafaza ve ziyaret edilmesi için padişah Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Hırka-ı Şerif’in muhafaza edildiği yer olduğu için bu caminin İstanbul’un dini folklorunda çok önemli yeri vardır. Veysal Karani’nin vefatından sonra Üveysi sülalesi elinde kalan Hırka-ı Şerif 17. yy'ın başlarında, ailenin o tarihteki reisi Şükrullah Üveysi tarafından I. Ahmed'in fermanı gereğince İstanbul'a getirilmişti. İstanbul'a yerleşen Üveysi ailesinin, Fatih semtindeki evinde ziyaret edilen hırkanın korunması için Sadrazam Çorlulu Ali Paşa’nın kagir bir hücre ile bitişiğinde bir çeşme ve imaret inşa ettirdiği, daha sonra Şeyh Osman Üveysi zamanında 1725'te ilk defa bir vakfın tesis edildiği bilinir. Yapının ziyaretler için yetersiz kalması üzerine I. Abdülhamid bugün “Küçük Hırka-i Şerif Dairesi” veya “Eski Hırka-i Şerif Odası” olarak adlandırılan ve caminin avlusunda kalan hücreyi 1780’de inşa ettirmişti. II. Mahmud tarafından 1812'de yenilenen hücre zamanla yetersiz kalınca Sultan Abdülmecit devrinde Hırka-ı Şerif Camii yaptırıldı. Çevredeki binaların kamulaştırılarak yıktırılmasından sonra 1847’de başlayan inşaat, 1851’de tamamlandı. Camii’de Hırka-ı Şerif’in korunması ve ziyareti için birimler, hünkar mahfili ve hünkar kasrı bulunur. Ayrıca yapının çevresinde Üveysi ailesinin en yaşlı erkek bireyi (reisi) ile ailesi için bir meşruta, bu kişinin reşit olmaması halinde kendisine vekalet edecek olana mahsus vekil dairesi, hırka-i şerifi korumakla görevli bir bölük jandarma için kışla (günümüzde Fatih Milli Eğitim Müdürlüğü binasıdır) ve görevliler için çeşitli odalar da inşa edilmişti. Cami 8 köşeli, tek kubbeli, iki katlı bir yapıdır. Kesme küfeki taştan yapılmıştır. Mihrap, minber, kürsü koyu kırmızı renkli breş taşından rokoko tarzda yapılmıştır. Türkiye’de Hereke’de çıkarılan bu taşa, Osmanlı mimari süslemelerinde hemen hemen hiç rastlanılmaz. Sekiz büyük, sekiz yarım daire şeklinde 16 penceresi vardır. Pencere üzerlerindeki hatlar Kazasker Mustafa İzzet Efendi'nindir. Ayrıca Sultan Abdülmecit’in yazarak imzasını attığı levhalar minberin üzerinde yer alır. Giriş kapısı üzerindeki 1851 tarihli kitabe metni Ziver Efendi tarafından kaleme alınmış ve hattat Kazazker İzzet Efendi tarafından yazılmıştır. Cami'in bulunduğu Muhtesip İskender Mahallesi adlı mahalle, Fatih Belediye Meclisinin 2008 yılında almış olduğu bir karar ile, Keçeci Karabaş Mahallesi ve Mimar Sinan Mahallesi ile birleştirilmiş ve oluşan yeni mahallenin ismi “Hırka-i Şerif Mahallesi” olarak değişmiştir.
Moovit - Android ve iOS için yerel ulaşım uygulamanız
Moovit Uygulamayla Hırka-I Şerif Camii konumuna ulaşmak daha kolay!