How to get to Řež in Prague by Bus or Light Rail

Start
End
Search

Directions to Řež (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Řež?

  • The closest stations to Řež are:
    • Husinec,Řež,Sídliště is 136 meters away, 2 min walk
    • Husinec,Řež,Záv. is 532 meters away, 7 min walk
    • Husinec,Řež is 794 meters away, 11 min walk

Which Bus lines stop near Řež?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge
Add this badge to your website. Click to copy HTML

Wondering how to get to Řež in Prague, Czech Republic? Moovit helps you find the best way to get to Řež with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Řež in real time.

Looking for the nearest stop or station to Řež? Check out this list of stops closest to your destination: Husinec,Řež,Sídliště; Husinec,Řež,Záv.; Husinec,Řež.

You can get to Řež by Bus or Light Rail. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 340, 371, 456.

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Řež easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Řež easy, which is why over 250 million users, including users in Prague, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Řež
Řež Řež je rozsáhlá osada ležící v meandru Vltavy na jejím pravém břehu, asi 12 km severně od Prahy, ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, a spadá pod obec Husinec. Husinec a Řež tvoří dohromady jediné katastrální území Husinec u Řeže, vesnice Husinec leží v téměř souvislém pásmu zástavby východně od Řeže. Většina zástavby obce Husinec i její obecní úřad jsou dnes na území Řeže. V severní části obce je rozsáhlý areál společnosti ÚJV Řež, a. s. v němž najdete řadu firem a institucí např. Centrum výzkumu Řež a Ústav jaderné fyziky AV ČR, k nimž vede lávka od železniční zastávky Řež. V Řeži je pošta a kaple sv. Václava.
How to get to Řež with public transit - About the place

Closest stations to Řež in Prague

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More