How to get to Aleja Wincentego Witosa in Lublin by Bus

Start
End
Search

Directions to Aleja Wincentego Witosa from the top locations in Lublin using Bus

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Aleja Wincentego Witosa?

 • The closest stations to Aleja Wincentego Witosa are:
  • Ordonówny Nż 01 is 20 meters away, 1 min walk
  • Witosa Felicity 01 is 28 meters away, 1 min walk
  • Pthw Nż 01 is 284 meters away, 4 min walk
  • Witosa Carrefour 02 is 448 meters away, 6 min walk
  • Witosa Felicity 02 is 932 meters away, 13 min walk

Which Bus lines stop near Aleja Wincentego Witosa?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2200 cities in 80 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Traveling to Aleja Wincentego Witosa in Lublin has never been so easy. Use Moovit to get detailed step by step directions as you travel from your current location or from a top attraction or any major public transit station.

View detailed routes on a map, see bus and train schedules, arrival times, and service alerts so you know exactly how to get to Aleja Wincentego Witosa.

When traveling to Aleja Wincentego Witosa use Moovit's Live Directions with Get Off Notifications to know exactly where and how far to walk, how long to wait for your line , and how many stops are left. Moovit will alert you when it’s time to get off — no need to constantly re-check whether yours is the next stop.

Aleja Wincentego Witosa, Lublin
Aleja Wincentego Witosa, Lublin Aleja Wincentego Witosa w Lublinie – jedna z dużych arterii komunikacyjnych Lublina, o bardzo dużym natężeniu ruchu, będąca częścią Trasy W-Z. Ulica położona jest we wschodniej części Lublina w dzielnicach Tatary, Bronowice i Felin. Przebiega równolegle do Drogi Męczenników Majdanka, z której w 1989 przejęła tranzyt. Jest przedłużeniem al. Tysiąclecia. Rozpoczyna się od węzła drogowego z ul. Hutniczą i biegnie w relacji północ-południe. Następnie między wiaduktem kolejowym a węzłem z ul. Krańcową trasa lekko skręca i dalej aż do granic miasta jest w relacji północny-zachód – południowy-wschód. Za granicą miasta przechodzi w al. Tysiąclecia w Świdniku. Odcinek alei od ówczesnego skrzyżowania z ul. Bohaterów ORMO (dziś Grabskiego) w pobliżu dzisiejszego wiaduktu do Carrefoura do granic miasta oddano do użytku w 1980. Odcinek od Hutniczej do Bohaterów ORMO otwarto w 1989 po latach budowy, co uzupełniło Trasę W-Z i skierowano tędy ruch drogi krajowej nr 17 z Drogi Męczenników Majdanka. Od 2016 roku aleja Wincentego Witosa jest drogą powiatową nr 2419L. Trasa zbudowana jest w systemie dwujezdniowym, po kilka pasów ruchu w każdym kierunku, posiada obustronne drogi serwisowe. W ciągu drogi istnieje wiele obiektów inżynieryjnych: wiadukt na ul. Hutniczej, wiadukt kolejowy na linii kolejowej nr 7 i 67, rondo na estakadzie w ciągu ulic Krańcowej i Chemicznej, wiadukt do Carrefoura, tunel pod aleją Witosa do centrum handlowego „Felicity” na Felinie oraz rondo na estakadzie w ciągu ulic Grygowej i Dekutowskiego. Jedynym jednopoziomowym skrzyżowaniem na alei jest sygnalizacja świetlna z ul. Doświadczalną. Całkowita długość ulicy to 5 km. Prędkość na całej długości alei jest zwiększona do 70 km/h.
How to get to Aleja Wincentego Witosa with public transit - About the place

Closest stations to Aleja Wincentego Witosa in Lublin

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More