Skip to main content

How to get to Eperia in Prešov by Bus?

Bus lines to Eperia in Prešov

Line NameDirection
N2POD Šalgovíkom - Trojica
N3Dopravný Podnik - Sibírska
4POD Šalgovíkom
8Sibírska
10Sibírska
19Solivar
33Širpo
34Sídlisko III - Sibírska
35Nemocnica
37Hinrichs - Žel.Stanica
38Sibírska
22POD Šalgovíkom - Šidlovec
36Trojica
36AOkružná
44Solivar
12Sibírska - Nemocnica
13Severná - Veľká Pošta
25Sibírska
32Trojica - Sibírska
32AOkružná
48Sídlisko III

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Eperia?

  The closest stations to Eperia are:

  • Martina Benku is 237 meters away, 4 min walk.
  • L.Novomeského is 387 meters away, 6 min walk.
  • Rusínska is 398 meters away, 6 min walk.
  More details
 • Which Bus lines stop near Eperia?

  These Bus lines stop near Eperia: 38, 8.

  More details
Eperia map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Presov.
All local mobility options in one app
Get it on Google PlayDownload on the App Store

Public Transportation to Eperia in Prešov

Wondering how to get to Eperia in Prešov, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Eperia with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Eperia in real time.

Looking for the nearest stop or station to Eperia? Check out this list of stops closest to your destination: Martina Benku; L.Novomeského; Rusínska.

You can get to Eperia by Bus. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 38, 8

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Eperia easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Eperia easy, which is why over 865 million users, including users in Prešov, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Eperia, Prešov
Eperia, Prešov Eperia Shopping Mall je obchodné centrum v Prešove. Nachádza sa na ulici Arm. Gen. Svobodu, na sídlisku Sekčov. Je to jediná budova v Prešove s medzinárodným ekologickým certifikátom BREEAM. Má rozlohu 21 970 m².. Otvorenie 2. etapy sa očakáva na jar 2021, pričom v druhej etape pribudne ďalších 25 jednotiek s rozlohou 11-tisíc štvorcových metrov na troch podlažiach. V zábavnej časti pribudne KINO STAR s piatimi sálami v modernom boutique koncepte, fitnescentrum a detský kútik. Možnosti stravovania spestria ďalšie moderné koncepty vo food courte a samostatná reštaurácia siete Burger King s drive-in službou. Bohatý výber módnych značiek rozšíri ponuka poľskej skupiny LPP, ktorej obchody Reserved, Mohito, Cropp, House a Sinsay zaberú 5 400 štvorcových metrov. Pribudne aj vyše 200 parkovacích miest, veľká väčšina v podzemnej garáži. Celkovo tak budú mať zákazníci k dispozícii takmer 800 stojísk. 1. etapa: 2. etapa: 94 prevádzok 25 prevádzok 21 970 m2 11 000 m2 568 parkovacích miest 205 parkovacích miest V júni 2016 začala výstavba, pričom otvorenie bolo 24. novembra 2017. Investor stavby je VSV consulting, a.s. a developer J&T REAL ESTATE, a.s.
How to get to Eperia with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Eperia with the app!