Skip to main content

How to get to Fedinova in Bratislava V by Bus or Light Rail?

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Fedinova?

  The closest stations to Fedinova are:

  • Prokofievova is 108 meters away, 2 min walk.
  • Romanova (X) is 567 meters away, 8 min walk.
  • Žst Petržalka is 608 meters away, 9 min walk.
  • Tupolevova (X) is 882 meters away, 12 min walk.
  • Smolenická is 907 meters away, 12 min walk.
  More details
 • Which Bus lines stop near Fedinova?

  These Bus lines stop near Fedinova: 196, 83, 92, 94, 96.

  More details
Fedinova map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google Play Download on the App Store

Public Transportation to Fedinova in Bratislava V

Wondering how to get to Fedinova in Bratislava V, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Fedinova with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Fedinova in real time.

Looking for the nearest stop or station to Fedinova? Check out this list of stops closest to your destination: Prokofievova; Romanova (X); Žst Petržalka; Tupolevova (X); Smolenická.

You can get to Fedinova by Bus or Light Rail. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 196, 83, 92, 94, 96

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Fedinova easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Fedinova easy, which is why over 865 million users, including users in Bratislava V, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Fedinova, Bratislava V
Fedinova, Bratislava V Fedinova ulica je ulica v Bratislave, v mestskej časti Petržalka. Pomenovaná je po ruskom spisovateľovi Konstantinovi Fedinovi (1892 – 1977). Je známa vysokou koncentráciou obchodov a iných prevádzok, čím plní funkciu korza, pešej zóny a jedného z centier Petržalky. Je tu situované zdravotné stredisko, lekáreň Mandragora, materská škola, detské jasle a pobočka politickej strany SMER pre Bratislavu V. Neďaleko preteká Chorvátske rameno, jeho okolie je obľúbeným miestom prechádzok tunajších obyvateľov. Prvý dom na Fedinovej ulici bol postavený v roku 1983 (osemposchodový bielo-žltý, čísla 1-5). V roku 1986 boli dokončené tri dvanásťposchodové (2-24, prvý s terasou). Medzi dvoma z týchto domov bol v roku 2013 postavený ďalší, 14-poschodový polyfunkčný dom. Podľa starostu Petržalky Vladimíra Bajana ide o "zahusťovačku", ktorá môže skomplikovať život doterajším obyvateľom ulice. Predošlý starosta Milan Ftáčnik uviedol, že stavbe sa nedalo zabrániť, nakoľko mesto vydalo súhlasné stanovisko s územným plánom, čo musel petržalský stavebný úrad rešpektovať.
How to get to Fedinova with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Fedinova with the app!