Skip to main content

How to get to Galvaniho 7 in Bratislava Ii by Bus, Light Rail or Cable Car?

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Galvaniho 7?

  The closest stations to Galvaniho 7 are:

  • Avion Shopping Park is 137 meters away, 3 min walk.
  • Ivanská Cesta (X) is 529 meters away, 7 min walk.
  • Súhvezdná is 663 meters away, 9 min walk.
  • Astronomická is 991 meters away, 14 min walk.
  More details
 • Which Bus lines stop near Galvaniho 7?

  These Bus lines stop near Galvaniho 7: 39, 61, 63, 96.

  More details
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google Play Download on the App Store

Public Transportation to Galvaniho 7 in Bratislava Ii

Wondering how to get to Galvaniho 7 in Bratislava Ii, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Galvaniho 7 with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Galvaniho 7 in real time.

Looking for the nearest stop or station to Galvaniho 7? Check out this list of stops closest to your destination: Avion Shopping Park; Ivanská Cesta (X); Súhvezdná; Astronomická.

You can get to Galvaniho 7 by Bus, Light Rail or Cable Car. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 39, 61, 63, 96

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Galvaniho 7 easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Galvaniho 7 easy, which is why over 865 million users, including users in Bratislava Ii, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Galvaniho 7, Bratislava Ii
Galvaniho 7, Bratislava Ii Galvaniho je ulica v Bratislave v Ružinove v okrese Bratislava II. Ohraničená je komunikáciami Rožňavská na severozápade a diaľnicou D1 v intraviláne mesta na juhovýchode. Napájajú sa na ňu komunikácie Ivanská cesta a Stará Ivanská cesta a iné ulice a komunikácie. Na jej južnej strane na východe susedí s nákupným centrom Avion Shopping Park, ktoré patrí medzi najväčšie v Bratislave i na Slovensku, na južnej strane na západe v pokračovaní ulice je nová obchodná štvrť, ktorá je tvorená komplexom administratívnych budov označených ako Lindner I, II a III a Galvaniho Business Center I, II, III a IV. Na tento komplex nadväzuje niekoľko ďalších menších nákupných centier priamo na Galvaniho ulici. V obchodnej zóne sídli alebo má zastúpenie pomerne významné množstvo slovenských aj nadnárodných spoločností prevažne zo sektora informačných technológií, medzi najvýznamnejšie patria spoločnosti Hewlett-Packard, ktorá tu má stredisko podpory pre EMEA región, spoločnosť Soitron, menšie spoločnosti NESS, Datalan, Softip a iné. Neďaleko ulice a obchodného centra je areál letiska Milana Rastislava Štefánika.
It's easier to get to Galvaniho 7 with the app!