Skip to main content

How to get to Staré Grunty in Bratislava I by Bus, Light Rail or Cable Car?

Bus lines to Staré Grunty in Bratislava I

Line NameDirection
139Cintorín Slávičie Údolie
31Staré Mesto, Blumentál
N31Hlavná Stanica
39Cintorín Slávičie Údolie

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Staré Grunty?

  The closest stations to Staré Grunty are:

  • Cintorín Slávičie Údolie is 74 meters away, 2 min walk.
  More details
 • Which Bus lines stop near Staré Grunty?

  These Bus lines stop near Staré Grunty: 31, 39.

  More details
Staré Grunty map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google PlayDownload on the App Store

Public Transportation to Staré Grunty in Bratislava I

Wondering how to get to Staré Grunty in Bratislava I, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Staré Grunty with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Staré Grunty in real time.

Looking for the nearest stop or station to Staré Grunty? Check out this list of stops closest to your destination: Cintorín Slávičie Údolie.

You can get to Staré Grunty by Bus, Light Rail or Cable Car. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 31, 39

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Staré Grunty easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Staré Grunty easy, which is why over 865 million users, including users in Bratislava I, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Staré Grunty, Bratislava I
Staré Grunty, Bratislava I Staré grunty sú ulica v Bratislave, v mestskej časti Karlova Ves. Nachádzajú sa v lokalite Mlynská dolina a Slávičie údolie. Na mieste dnešnej ulice, cintorína Slávičie údolie a Slovenskej televízie sa pôvodne rozkladal lesopark, ktorý mal od 15. storočia názov Steier Grund (Steyergrund). V roku 1928 dostal slovenské meno Staré grunty. Ulica získala v roku 1945 názov Asmolovova ulica, podľa Alexeja Nikitiča Asmolova, od 22. apríla 1992 má znovu pôvodný názov.. Nachádza sa tu komplex študentských internátov (Mladosť a Vysokoškolské mesto Ľ. Štúra – Mlyny UK), štátne inštitúcie, rodinné domy, v blízkosti sídlo Slovenskej televízie z roku 1976 a cintorín Slávičie údolie. Smerom k Líščiemu údoliu vedľa cesty bol nedávno postavený obytný komplex. Pripravené sú ďalšie projekty. Na hrebeni z opačnej strany je plánovaná výstavba polyfunkčného objektu Green HILL s obytnými a administratívno – obchodnými priestormi s celkovou plochou 15 000 m².
How to get to Staré Grunty with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Staré Grunty with the app!