How to get to Vysílač Buková Hora in Ústí Nad Labem by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Vysílač Buková Hora (Ústí Nad Labem) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge
Add this badge to your website. Click to copy HTML

Wondering how to get to Vysílač Buková Hora in Ústí Nad Labem, Czech Republic? Moovit helps you find the best way to get to Vysílač Buková Hora with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Vysílač Buková Hora in real time.

You can get to Vysílač Buková Hora by Train or Bus. These are the lines and routes that have stops nearby - Train: 6464, 6469.

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Vysílač Buková Hora easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Vysílač Buková Hora easy, which is why over 250 million users, including users in Ústí Nad Labem, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Vysílač Buková Hora, Ústí Nad Labem
Vysílač Buková Hora, Ústí Nad Labem Vysílač Buková hora se nachází od roku 1975 (stavba současné věže zahájena 1972) na stejnojmenném kopci o nadmořské výšce 683 m v katastru města Verneřice nad údolím Labe mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Výška stavby je 223 m. Je jedním z nejvyšších českých vysílačů a je nejvyšší betonovou stavbou v Česku. Věž není přístupná veřejnosti. V původním projektu byla plánována v horním patře prstence (11. patro) vyhlídková restaurace. Dokončení stavby ale probíhalo v období normalizace, kdy nebyl zájem na zpřístupnění věže, a tak zůstal tento prostor prázdný. Původní vysílač, postavený na tomto místě v letech 1960 až 1962, který měřil 181,5 m. Stavbu tvořil ocelový tubus a provázely ji od počátku problémy se stabilitou. Věž byla požárem vzniklým v prosinci 1965 při svařování dodatečných výztuh poškozena natolik, že musela být v září 1966 odstřelena. K odstřelu věže stačilo pouhých 7,5 kg trhaviny.V současné době zde vysílá DVB T o výkonu 100 kW. Spotřeba el. energie: 318 kW/h
How to get to Vysílač Buková Hora with public transit - About the place

Closest stations to Vysílač Buková Hora in Ústí Nad Labem

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More