How to get to Vysílač Buková Hora in Ústí Nad Labem by Train or Bus

Start
End
Search

Directions to Vysílač Buková Hora from the top locations in Ústí Nad Labem using Train or Bus

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2200 cities in 80 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge
Add this badge to your website. Click to copy HTML

Traveling to Vysílač Buková Hora in Ústí Nad Labem has never been so easy. Use Moovit to get detailed step by step directions as you travel from your current location or from a top attraction or any major public transit station.

View detailed routes on a map, see bus and train schedules, arrival times, and service alerts so you know exactly how to get to Vysílač Buková Hora.

When traveling to Vysílač Buková Hora use Moovit's Live Directions with Get Off Notifications to know exactly where and how far to walk, how long to wait for your line , and how many stops are left. Moovit will alert you when it’s time to get off — no need to constantly re-check whether yours is the next stop.

Vysílač Buková Hora, Ústí Nad Labem
Vysílač Buková Hora, Ústí Nad Labem Vysílač Buková hora se nachází od roku 1975 (stavba současné věže zahájena 1972) na stejnojmenném kopci o nadmořské výšce 683 m v katastru města Verneřice nad údolím Labe mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Výška stavby je 223 m. Je jedním z nejvyšších českých vysílačů a je nejvyšší betonovou stavbou v Česku. Věž není přístupná veřejnosti. V původním projektu byla plánována v horním patře prstence (11. patro) vyhlídková restaurace. Dokončení stavby ale probíhalo v období normalizace, kdy nebyl zájem na zpřístupnění věže, a tak zůstal tento prostor prázdný. Původní vysílač, postavený na tomto místě v letech 1960 až 1962, který měřil 181,5 m. Stavbu tvořil ocelový tubus a provázely ji od počátku problémy se stabilitou. Věž byla požárem vzniklým v prosinci 1965 při svařování dodatečných výztuh poškozena natolik, že musela být v září 1966 odstřelena. K odstřelu věže stačilo pouhých 7,5 kg trhaviny.V současné době zde vysílá DVB T o výkonu 100 kW. Spotřeba el. energie: 318 kW/h
How to get to Vysílač Buková Hora with public transit - About the place

Closest stations to Vysílač Buková Hora in Ústí Nad Labem

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More