How to get to Çengelköy in Istanbul by Bus, Metro, Train or Ferry

Start
End
Search

Directions to Çengelköy (Istanbul) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Çengelköy?

  • The closest stations to Çengelköy are:
    • Çengelköy - Üsküdar is 104 meters away, 2 min walk
    • Şehit Burak Cantürk - Üsküdar is 420 meters away, 6 min walk

Which Bus lines stop near Çengelköy?

Which Ferry lines stop near Çengelköy?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2200 cities in 80 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

View all the routes that stop at Çengelköy in Istanbul, Turkey.

Not looking for Çengelköy? Want to find the closest Bus, Metro, Train or Ferry stations nearest to me? Select another station or stop from our map view to find the bus, train, or otherIstanbul station that is closest to me.

Want to know what stations are near me right now? Find the Bus, Metro, Train or Ferry stations nearest to you by downloading the Moovit App. With our App, you can find the nearest bus stop, train station or find alternative routes and schedules that will get you to Çengelköy.

Looking for a specific station close to your destination? Find the nearest stop or alternative stops closest to Çengelköy with Moovit. Select from this list of alternative stations for Çengelköy: Çengelköy - Üsküdar; Şehit Burak Cantürk - Üsküdar.

Find other relevant public transportation alternatives such as, Bus, Metro, Train or Ferry routes, to reach your destination. The following transit options have routes that pass near Çengelköy - Bus: 15B, 15F, 15KÇ, 15M, 15P, 15Y; Ferry: ÇENGELKÖY - İSTINYE.

How to get to Çengelköy just became much easier with Moovit. You don’t need to have a specific bus app to check the bus time or a train app to view the train schedule: Moovit has all your public transit information in one easy-to-use free app. This is why the Google Play Store and the Apple App Store selected Moovit as one of the best public transit apps available and why over 170 million users, including users in Istanbul, trust Moovit for their public transit needs!

Çengelköy
Çengelköy Çengelköy İstanbul'un Üsküdar ilçesi sınırları içinde Boğaziçi'nin Anadolu yakasında Vaniköy ile Beylerbeyi arasında bulunur ve eskiden yüksek gelirlilerin oturduğu en lüks ve pahalı semtlerinden biriydi. Osmanlı döneminde üst tabakanın akıl hastaları tedavi için bu semtte bulunan yalılara gönderilirdi. 1960'lara kadar çoğunlukla Rumların oturduğu bir Boğaziçi köyüydü. Bugün de geleneksel Boğaziçi yaşantısının izleri görülmektedir. Geçmişte diğer pek çok Boğaziçi semtinde olduğu gibi Çengelköy'de de sebze ve meyve yetiştirilirdi. Çengelköy'ün salatalığı çok meşhurdu. Ayrıca kiraz ve ayvası da oldukça lezzetliydi. Semtte bugün artık pek kullanılmayan Aya Yorgi adında bir Rum kilisesi vardır. Abdullah Ağa Yalısı ve Sadullah Paşa Yalısı Çengelköy'deki önemli yalılardır. Ayrıca Çengelköy'de Unutulmayan Bir Masal Süper Baba 1993-1997 yılları arasında ATV'de yayınlanan yerli dizi. Başrollerde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar'ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve unutulmayan dizisidir.
How to get to Çengelköy with public transit - About the place
People also search for:

Closest stations to Çengelköy in Istanbul

Bus stations closest to Çengelköy in Istanbul Cable Car stations closest to Çengelköy in Istanbul
Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More