How to get to Şirinevler in Bakirköy by Bus, Metro or Cable Car

Start
End
Search

Directions to Şirinevler (Bakirköy) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

How to get to Şirinevler by Metro

Click on the Metro route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

From Başakşehir, Basaksehir 57 min
Metro - M3
Metro - M3
Metro - M1B
Metro - M1B
Metro - M1A
Metro - M1A
From Mall Of İstanbul, Basaksehir 69 min
Walk
Metro - M3
Metro - M3
Metro - M1B
Metro - M1B
Metro - M1A
Metro - M1A

Questions & Answers

What are the closest stations to Şirinevler?

  • The closest stations to Şirinevler are:
    • Ataköy - Şirinevler is 26 meters away, 1 min walk
    • Şirinevler - Bakırköy is 106 meters away, 2 min walk
    • Şirinevler is 165 meters away, 3 min walk

Which Metro lines stop near Şirinevler?

Which Bus lines stop near Şirinevler?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

View all the routes that stop at Şirinevler in Bakirköy, Turkey.

Not looking for Şirinevler? Want to find the closest Bus, Metro or Cable Car stations nearest to me? Select another station or stop from our map view to find the bus, train, or otherBakirköy station that is closest to me.

Want to know what stations are near me right now? Find the Bus, Metro or Cable Car stations nearest to you by downloading the Moovit App. With our App, you can find the nearest bus stop, train station or find alternative routes and schedules that will get you to Şirinevler.

Looking for a specific station close to your destination? Find the nearest stop or alternative stops closest to Şirinevler with Moovit. Select from this list of alternative stations for Şirinevler: Ataköy - Şirinevler; Şirinevler - Bakırköy; Şirinevler.

Find other relevant public transportation alternatives such as, Bus, Metro or Cable Car routes, to reach your destination. The following transit options have routes that pass near Şirinevler - Metro: M1A; Bus: 34AS, 34BZ, 73Y, 79B, 98H, 98S.

How to get to Şirinevler just became much easier with Moovit. You don’t need to have a specific bus app to check the bus time or a train app to view the train schedule: Moovit has all your public transit information in one easy-to-use free app. This is why the Google Play Store and the Apple App Store selected Moovit as one of the best public transit apps available and why over 250 million users, including users in Bakirköy, trust Moovit for their public transit needs!

Şirinevler, Bakirköy
Şirinevler, Bakirköy Şirinevler, İstanbul'un Bahçelievler ilçesine bağlı mahalle. 1964 yılında mahalle olmuştur. ilk yerleşimin Megaralıların İstanbul'a gelişlerinden itibaren sebze ve meyve bahçesi olarak kullanılan geniş ovadır. Tavukçu Deresinin Eski Bağlardan, Mahmutbey Yolunun altı,(Hürriyet Mahallesi kesimi) Eski E-5 yolu diye bilinen alanın iki tarafı Şirinevler Mahallesidir. Andrikonun Bahçesi olarak da bilinen bölgede 1923 yılındaki Nüfus mübadelesinden sonra Nifos olan yerin adı Siyavuşpaşa Çeşmesinin yanında bulunan Kocasinan Kulesinden esinlenerek Kocasinan Köyü Olarak değişmiştir. Nifos Köyü Teşkilat-ı Mahsusa'nın Rum ajanlarını yetiştirdiği köy olarak da bilinir. Mübadeleden sonra bölgeye Selanik'ten gelen muhacirler yerleştiler. Kocasinan 1950'lere kadar tek tük yerleşim görülürdü. O yılların sonunda 2-3 katlı geniş bahçeli bloklar yapıldı ve birçok aile Şirinevler'e yerleşti.1980'lerin sonrasında yoğun bir şekilde Bayburt ve Erzurum'dan göç aldı. 1980'li yıllara kadar bahçeli, şirin bir mesken olan Şirinevler son derece nezih ve aile muhiti olarak bilinirdi.
How to get to Şirinevler with public transit - About the place

Closest stations to Şirinevler in Bakirköy

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More