How to get to Kadıköy in Kadıköy by Bus, Metro or Cable Car

Start
End
Search

Directions to Kadıköy (Kadıköy) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

How to get to Kadıköy by Metro

Click on the Metro route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

From Canpark Alışveriş Merkezi, Ümraniye 71 min
Metro - M5
Metro - M5
Walk
Metro - M4
Metro - M4
From Adanalı Şükrü Usta 57 min
Walk
Metro - M4
Metro - M4
From Kahve Durağı 52 min
Walk
Metro - M4
Metro - M4

Questions & Answers

What are the closest stations to Kadıköy?

 • The closest stations to Kadıköy are:
  • Kadıköy is 65 meters away, 1 min walk
  • Kadıköy - Kadıköy is 109 meters away, 2 min walk
  • İskele Camii is 171 meters away, 3 min walk
  • İdo is 192 meters away, 3 min walk
  • Kadıköy (Şehir Hatları Beşiktaş - Adalar İskelesi) is 574 meters away, 8 min walk

Which Metro lines stop near Kadıköy?

Which Bus lines stop near Kadıköy?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

Which public transportation lines pass through Kadıköy in Kadıköy, Turkey and stops near me?

Moovit helps you find the quickest route and most updated timetable for lines that stop near Kadıköy. Moovit shows you the closest stops and stations to your destination. Check out this list of stops closest to Kadıköy: Kadıköy; Kadıköy - Kadıköy; İskele Camii; İdo; Kadıköy (Şehir Hatları Beşiktaş - Adalar İskelesi).

Want to see other transit options? Bus, Metro or Cable Car are possible transit options that you may use to get to Kadıköy. Choose from this list of lines that pass close to your destination - Metro: M4; Bus: 14B, 15ÇK, 19F, 4; Cable Car: KADIKÖY - PENDIK, KADIKÖY - TAKSIM.

You can also find live directions to Kadıköy or see the closest bus stop or Bus, Metro or Cable Car stations near me by downloading the Moovit App.

There’s no need to install a bus app to check the bus time, or to download a train app to get train time. Moovit is the only all-in-one transit app that you helps you get where you need to go.

Try Moovit and see why the Google Play Store and the Apple App Store voted us as one of the best public transportation apps available.

Kadıköy, Kadıköy
Kadıköy, Kadıköy Kadıköy, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alan ilçesi. Kocaeli Yarımadası'nın güneybatı kesiminde bulunan Kadıköy, batı ve güneyde Marmara Denizi, kuzeyde Üsküdar, kuzeydoğuda Ataşehir ve doğuda Maltepe ilçeleriyle çevrilidir. Marmara sahilleri boyunca Haydarpaşa'dan Bostancı'ya dek kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda oldukça uzun bir sahil şeridine (yaklaşık 21 km) sahip olan Kadıköy'de kıyı şeridi ve buna paralel uzanan ana ulaşım güzergahları yerleşme yapısını belirlerken, daha geride yer alan D-100 Karayolu ilçenin kuzey sınırını oluşturur. Kadıköy'deki yerleşmenin başlangıcını oluşturan tarihsel çekirdek, Haydarpaşa Koyu ile Moda Burnu'nun oluşturduğu alanda yer almaktadır. İlçeye adını veren yerleşme merkezi ve asıl Kadıköy semti kabaca kuzey ve kuzeydoğuda demiryolu, doğuda Kurbağalıdere ve Kalamış Koyu, batıda ise Marmara Denizi ve Haydarpaşa Koyu'nun sınırladığı bir alan olarak düşünülebilir. Bugün bu alan Kadıköy Çarşısı, Yeldeğirmeni ve Moda gibi tarihi yerleşme alanlarını da içeren Rasimpaşa, Osmanağa ve Caferağa mahallerinden oluşmaktadır. Kadıköy, ancak 19. yüzyıl'da sürekli iskan sahası haline gelip İstanbul kentiyle bütünleştiğinden, İstanbul'un diğer tarihi semtlerine nazaran şehir tarihi içinde oldukça genç bir yerleşme olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte Anadolu Yakası'nın en eski yerleşim birimlerinden olan Kadıköy bugün de yakanın en işlek noktası durumundadır. Kadıköy'de Osmanlı döneminden kalma yapılara da rastlanır. Kadıköy ilçesi kent ulaşımı açısından önemli bir konuma sahiptir. İstanbul'un çeşitli semtlerini birbirine bağlayan bazı ana ulaşım yolları Kadıköy İlçesi'nden geçer. 2015 yılında gerçekleştirilen "İstanbul'da Yaşam Kalitesi Araştırması"nda tüm ilçeler arasında 2. sırayı almıştır.
How to get to Kadıköy with public transit - About the place

Closest stations to Kadıköy in Kadıköy

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More