How to get to Lochkovský tunel in Prague by Bus, Light Rail or Subway

Start
End
Search

Directions to Lochkovský tunel (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Lochkovský tunel?

  • The closest stations to Lochkovský tunel are:
    • Lochkov is 979 meters away, 13 min walk
    • Za Chalupami is 1136 meters away, 15 min walk
    • Pod Lochkovem is 1138 meters away, 15 min walk

Which Bus lines stop near Lochkovský tunel?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2700 cities in 86 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge
Add this badge to your website. Click to copy HTML

Looking for directions to Lochkovský tunel in Prague, Czech Republic? Your journey just became much easier!

Download the Moovit App to find the fastest directions and to see the latest Bus, Light Rail or Subway schedules to Lochkovský tunel. Find updated times for all the routes that are available with real-time step-by-step directions from Lochkovský tunel.

The Moovit App also shows you the closest stops and stations to your destination. Choose from a list of stops closest to Lochkovský tunel: Lochkov; Za Chalupami; Pod Lochkovem.

Pick Bus, Light Rail or Subway options that you can take to get to Lochkovský tunel. Here’s a list of a few lines that pass near your destination - Bus: 120.

Looking to plan your return trip from Lochkovský tunel, but don’t know the street address? You can select your destination from our online map and Moovit will find the best available routes to get you where you need to go!

Moovit helps you find the quickest route and most convenient departure time. No need to install a bus app to check the bus time, or a train app to get the train time. Moovit has all the public transit info that you need to know. That’s why the Google Play Store and the Apple App Store voted us as one of the best public transportation apps available.

Lochkovský tunel
Lochkovský tunel Lochkovský tunel (pracovní názvy Tunel Marie, Tunel Lahovice či Tunel Lochkov) je součást jihozápadní části Pražského okruhu, konkrétně stavby 514. Tento tunel o celkové délce 1 661 m, resp. 1 620 m u levého tubusu, překonává výškový rozdíl mezi náhorní plošinou u Lochkova a údolím při soutoku Vltavy s Berounkou u Radotína. Podélný sklon je 3–4 %. Tunel má dvě samostatné tunelové trouby. Roura severní (stoupací, pravá) je třípruhová, jižní (klesající, levá) je jen dvouproudá. Z celkové délky je raženo 1 252 m (levý tunel), resp. 1 302 m (pravý tunel). Hloubené části u Lahovic jsou 20 m (levý) resp. 12 m (pravý), u Lochkova pak 347 m (oba tubusy). Na spodním konci tunelu na portály přímo navazuje Radotínský most, kde se Pražský okruh mimoúrovňově kříží s dálnicí D4. Tunel je ražen novou rakouskou tunelovací metodou, ražba byla ukončena 7. srpna 2008. Mezi tubusy je i šest ražených tunelových propojek pro zajištění možnosti úniku osob při havárii. V tubusech jsou rovněž jeden až dva nouzové zálivy. Součástí tunelu je i technologické centrum situované před portálem a výdechový a nasávací objekt Lochkov. Celkové náklady na stavbu tunelu Lochkov se odhadují na 5,9 miliard korun (celkové náklady na stavbu úseku 514 dle smlouvy a bez DPH činí 7 448 429 698 Kč). Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic, část nákladů však uhradí Fond soudržnosti EU. Tunel byl spolu s celým jihozápadním segmentem Pražského okruhu otevřen 20. září 2010.
How to get to Lochkovský tunel with public transit - About the place
Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More