Skip to main content

How to get to Nivy in Bratislava by Bus, Cable Car, Light Rail or Train?

Nivy map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia

Directions to Nivy (Bratislava) with public transportation

The following transit lines have routes that pass near Nivy

How to get to Nivy by Train?

Click on the Train route to see step by step directions with maps, line arrival times and updated time schedules.

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Nivy?

  The closest stations to Nivy are:

  • Dulovo Nám. is 327 meters away, 5 min walk.
  • Saleziáni is 540 meters away, 8 min walk.
  • Krížna is 636 meters away, 9 min walk.
  • Autobusová Stanica is 753 meters away, 10 min walk.
  • Trnavské Mýto is 835 meters away, 11 min walk.
  More details
 • Which Bus lines stop near Nivy?

  These Bus lines stop near Nivy: 21, 50, 53, 68.

  More details
 • Which Train lines stop near Nivy?

  These Train lines stop near Nivy: S50.

  More details
 • Which Light Rail lines stop near Nivy?

  These Light Rail lines stop near Nivy: 3.

  More details
 • Which Cable Car lines stop near Nivy?

  These Cable Car lines stop near Nivy: 205, 212.

  More details
Nivy map Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Bratislava.
All local mobility options in one app
Get it on Google PlayDownload on the App Store

Public Transportation to Nivy in Bratislava

Wondering how to get to Nivy in Bratislava, Slovakia? Moovit helps you find the best way to get to Nivy with step-by-step directions from the nearest public transit station.

Moovit provides free maps and live directions to help you navigate through your city. View schedules, routes, timetables, and find out how long does it take to get to Nivy in real time.

Looking for the nearest stop or station to Nivy? Check out this list of stops closest to your destination: Dulovo Nám.; Saleziáni; Krížna; Autobusová Stanica; Trnavské Mýto.

You can get to Nivy by Bus, Cable Car, Light Rail or Train. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 21, 50, 53, 68 Train: S50 Light Rail: 3 Cable Car: 205, 212

Want to see if there’s another route that gets you there at an earlier time? Moovit helps you find alternative routes or times. Get directions from and directions to Nivy easily from the Moovit App or Website.

We make riding to Nivy easy, which is why over 865 million users, including users in Bratislava, trust Moovit as the best app for public transit. You don’t need to download an individual bus app or train app, Moovit is your all-in-one transit app that helps you find the best bus time or train time available.

Nivy
Nivy Nivy je aj množné číslo slova niva, pozri niva. Nivy sú miestna časť a katastrálne územie Bratislavy v mestskej časti Ružinov v okrese Bratislava II. Kedysi to bola samostatná obec, neskôr bola pričlenená k Bratislave. Miestna časť Nivy je vymedzená Karadžičovou ulicou zo západu, Krížnou ulicou a Trnavskou cestou zo severu, na východnej strane je ohraničená Bajkalskou a Hraničnou ulicou a okrem výseku ulíc Mlynské nivy, Košická a Pribinova ulica zaberá na juhu aj bývalé priemyselné územia okolo bratislavských prístavov. Na mieste bývalej železničnej stanice sa dnes nachádza výšková budova ústredia centrály VÚB banky a výšková budova City Business Center Bratislava, medzi Mlynskými nivami a Páričkovou ulicou je Autobusová stanica Mlynské Nivy. Medzi Svätoplukovou a Košickou ulicou je stredné odborné učilište. Nivy v súčasnosti zažívajú prudký rozvoj ako sa bývalé priemyselné oblasti menia na kancelárske a obytné zástavby. Plánované alebo vo výstavbe sú veľké projekty ako Stanica Nivy, Eurovea 2, Cvernovka, Klingerka a aj menšie projekty koncentrované najmä v okolí ulice Mlynské nivy. V súvislosti s nimi sa uvažuje o výstavbe električkovej trate po Pribinovej, Košickej a Miletičovej ulici, či o výstavbe lanovej dráhy z autobusovej stanice na druhý breh Dunaja. Miestnej časti sa tiež dotýka výstavba rýchlostnej cesty R7, ktorá vyústi na Bajkalskú ulicu. Na adrese Ružová dolina 29 sa nachádza základná škola.
How to get to Nivy with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Nivy with the app!