How to get to Zbraslav in Prague by Bus, Light Rail or Subway

Start
End
Search

Directions to Zbraslav (Prague) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Zbraslav?

  • The closest stations to Zbraslav are:
    • Žabovřeská is 169 meters away, 3 min walk
    • Sídliště Zbraslav is 258 meters away, 4 min walk
    • U Včely is 372 meters away, 6 min walk

Which Bus lines stop near Zbraslav?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge
Add this badge to your website. Click to copy HTML

Looking for directions to Zbraslav in Prague, Czech Republic? Your journey just became much easier!

Download the Moovit App to find the fastest directions and to see the latest Bus, Light Rail or Subway schedules to Zbraslav. Find updated times for all the routes that are available with real-time step-by-step directions from Zbraslav.

The Moovit App also shows you the closest stops and stations to your destination. Choose from a list of stops closest to Zbraslav: Žabovřeská; Sídliště Zbraslav; U Včely.

Pick Bus, Light Rail or Subway options that you can take to get to Zbraslav. Here’s a list of a few lines that pass near your destination - Bus: 165, 241.

Looking to plan your return trip from Zbraslav, but don’t know the street address? You can select your destination from our online map and Moovit will find the best available routes to get you where you need to go!

Moovit helps you find the quickest route and most convenient departure time. No need to install a bus app to check the bus time, or a train app to get the train time. Moovit has all the public transit info that you need to know. That’s why the Google Play Store and the Apple App Store voted us as one of the best public transportation apps available.

Zbraslav
Zbraslav Zbraslav (německy Königsaal) je městská čtvrť a katastrální území na jihu Prahy, bývalé město. Téměř celé území čtvrti se rozkládá mezi levým břehem Vltavy a pravým břehem Berounky, malá část (tzv. Závist - oppidum Závist) však zasahuje i na pravý břeh Vltavy, kde se nachází i nádraží Praha-Zbraslav na železniční trati 210 Praha-Čerčany-Dobříš. Pravý a levý břeh Vltavy zde propojuje silniční most Závodu míru. Rozloha katastrálního území činí 7,8209 km2 a tvoří většinu území městské části Praha-Zbraslav. Zbraslav vznikla sloučením obcí Zbraslav, Záběhlice a Žabovřesky. Mimo zástavby těchto tří obcí zde dále existují osady Báně (Baně), Strnady a výše zmíněná Závist. U silnice na Baně poblíž odbočky na Lipence je vybudováno sídliště Zbraslav. Praha-Zbraslav je od roku 1990 městskou částí tvořenou katastrálními územími Zbraslav a Lahovice. Rozloha celé městské části je 984,86 ha. Městská část je součástí městského obvodu Praha 5. Rozšířenou přenesenou působnost pro ni vykonává sousední městská část Praha 16 (Radotín) v rámci stejnojmenného správního obvodu.
How to get to Zbraslav with public transit - About the place

Closest stations to Zbraslav in Prague

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More