Skip to main content

How to get to Anadolu Hisarı in Beykoz by Bus, Cable Car or Ferry?

Info service alert Coronavirus Updates
All public transit changes due to Coronavirus (COVID-19) are updated in the Moovit app.
For more details download the app
All public transit changes due to Coronavirus (COVID-19) are updated in the app.
For more details to download the app
Google Play badge AppStore badge

Questions & Answers

 • What are the closest stations to Anadolu Hisarı?

  The closest stations to Anadolu Hisarı are:

  • Anadolu Hisarı is 126 meters away, 2 min walk.
  • M.Ü. A. Hisarı Kampüsü is 376 meters away, 6 min walk.
  • Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsü is 390 meters away, 6 min walk.
  • Küçüksu is 588 meters away, 8 min walk.
  • Küçüksu / Beykoz Yönü is 761 meters away, 10 min walk.
 • Which Bus lines stop near Anadolu Hisarı?

  These Bus lines stop near Anadolu Hisarı: 136B, 14M, 15, 15F.

 • Which Cable Car lines stop near Anadolu Hisarı?

  These Cable Car lines stop near Anadolu Hisarı: DOLMUŞ: D-65, MİNİBÜS: C-300, MİNİBÜS: C-306, ÜSKÜDAR - BEYKOZ - ORTAÇEŞME.

 • Which Ferry lines stop near Anadolu Hisarı?

  These Ferry lines stop near Anadolu Hisarı: KÜÇÜKSU - BEŞIKTAŞ - KABATAŞ.

Anadolu Hisarı, Beykoz, Istanbul Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
The Most Popular Urban Mobility App in Istanbul.
All local mobility options in one app
Google Play badge AppStore badge

Public Transportation to Anadolu Hisarı in Beykoz

Looking for directions to Anadolu Hisarı in Beykoz, Turkey?

Download the Moovit App to find the current schedule and step-by-step directions for Bus, Cable Car or Ferry routes that pass through Anadolu Hisarı.

Looking for the nearest stops closest to Anadolu Hisarı ? Check out this list of closest stops to your destination: Anadolu Hisarı; M.Ü. A. Hisarı Kampüsü; Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsü; Küçüksu; Küçüksu / Beykoz Yönü.

You can also get to Anadolu Hisarı by Bus, Cable Car or Ferry. These are the lines and routes that have stops nearby - Bus: 136B, 14M, 15, 15F Cable Car: DOLMUŞ: D-65, MİNİBÜS: C-300, MİNİBÜS: C-306, ÜSKÜDAR - BEYKOZ - ORTAÇEŞME Ferry: KÜÇÜKSU - BEŞIKTAŞ - KABATAŞ

We make riding on public transit to Anadolu Hisarı easy, which is why over 720 million users, including users in Beykoz trust Moovit as the best app for public transit.

Anadolu Hisarı, Beykoz
Anadolu Hisarı, Beykoz Anadolu Hisarı (Güzelce Hisarı olarak da bilinir), İstanbul'un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi'nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü yerdedir. Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler, Bizans'la birlik olup Karadeniz'de (Kefe, Sinop ve Amasra'da) koloniler kurmuşlardı. Bu sebeple, Boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşımaktaydı. Aynı durum Osmanlılar için de söz konusuydu. Karşı sahilde, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Rumeli Hisarı ise, 1451-1452 yılları arasında II. Mehmed tarafından, bu yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Rumeli Hisarı'nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir. Anadolu Hisarı, iç ve dış kale ile bu kalelerin surlarından oluşur. İç kale, dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuledir. İlk yapıldığında, bir giriş kapısı bulunmadığı için, kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyordu. Üst katlarına da içerideki ahşap merdivenlerle çıkılıyordu. İç kale surları, dış kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Bu surlar üç metre kalınlığındadır. İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış üç kule bulunur. Asıl kalenin surları doğu-batı yönünde 65 metre; kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanır. Surların kalınlığı 2.5 metredir. Dış surlarda topların yerleştirildiği menfezler bulunur. Anadolu Hisarı'nın asıl kalesinde ve iç surlarında, araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır. Anadolu Hisarı, İstanbul'un fethinden sonra askeri önemini yitirmiş, çevresi zamanla bir yerleşim bölgesi durumuna gelmiştir. Bugün bazı bölümleri yıkık olan Anadolu Hisarı’nın ortasından yol geçmektedir.
How to get to Anadolu Hisarı with public transit - About the place
Image may be subject to copyright. Find out more on Wikipedia
It's easier to get to Anadolu Hisarı with the app!