How to get to Anadolu Hisarı in Beykoz by Bus, Ferry or Cable Car

Start
End
Search

Directions to Anadolu Hisarı (Beykoz) with public transportation

Click on a route to get updated schedules, live arrivals and step-by-step directions.

Click on a route to get updated schedules

Questions & Answers

What are the closest stations to Anadolu Hisarı?

  • The closest stations to Anadolu Hisarı are:
    • Anadolu Hisari - Beykoz is 169 meters away, 3 min walk
    • M.Ü. A.Hisari Kamp. is 391 meters away, 6 min walk
    • M.Ü. A.Hisari Kamp. - Beykoz is 397 meters away, 6 min walk
    • Küçüksu Kasrı - Üsküdar is 520 meters away, 7 min walk

Which Bus lines stop near Anadolu Hisarı?

Which Ferry lines stop near Anadolu Hisarı?

Get directions from your current location
Moovit is the world's #1 transit app.
Supports over 2600 cities in 85 + countries worldwide!
Google Play badge AppStore badge

View all the routes that stop at Anadolu Hisarı in Beykoz, Turkey.

Not looking for Anadolu Hisarı? Want to find the closest Bus, Ferry or Cable Car stations nearest to me? Select another station or stop from our map view to find the bus, train, or otherBeykoz station that is closest to me.

Want to know what stations are near me right now? Find the Bus, Ferry or Cable Car stations nearest to you by downloading the Moovit App. With our App, you can find the nearest bus stop, train station or find alternative routes and schedules that will get you to Anadolu Hisarı.

Looking for a specific station close to your destination? Find the nearest stop or alternative stops closest to Anadolu Hisarı with Moovit. Select from this list of alternative stations for Anadolu Hisarı: Anadolu Hisari - Beykoz; M.Ü. A.Hisari Kamp.; M.Ü. A.Hisari Kamp. - Beykoz; Küçüksu Kasrı - Üsküdar.

Find other relevant public transportation alternatives such as, Bus, Ferry or Cable Car routes, to reach your destination. The following transit options have routes that pass near Anadolu Hisarı - Bus: 11H, 136B, 15KÇ, 15P, 15TY; Ferry: ÇENGELKÖY - İSTINYE.

How to get to Anadolu Hisarı just became much easier with Moovit. You don’t need to have a specific bus app to check the bus time or a train app to view the train schedule: Moovit has all your public transit information in one easy-to-use free app. This is why the Google Play Store and the Apple App Store selected Moovit as one of the best public transit apps available and why over 250 million users, including users in Beykoz, trust Moovit for their public transit needs!

Anadolu Hisarı, Beykoz
Anadolu Hisarı, Beykoz Anadolu Hisarı (Güzelce Hisarı olarak da bilinir), İstanbul'un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi'nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü yerdedir. Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler, Bizans'la birlik olup Karadeniz'de (Kefe, Sinop ve Amasra'da) koloniler kurmuşlardı. Bu sebeple, Boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşımaktaydı. Aynı durum Osmanlılar için de söz konusuydu. Karşı sahilde, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Rumeli Hisarı ise, 1451-1452 yılları arasında II. Mehmed tarafından, bu yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Rumeli Hisarı'nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir. Anadolu Hisarı, iç ve dış kale ile bu kalelerin surlarından oluşur. İç kale, dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuledir. İlk yapıldığında, bir giriş kapısı bulunmadığı için, kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyordu. Üst katlarına da içerideki ahşap merdivenlerle çıkılıyordu. İç kale surları, dış kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Bu surlar üç metre kalınlığındadır. İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış üç kule bulunur. Asıl kalenin surları doğu-batı yönünde 65 metre; kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanır. Surların kalınlığı 2.5 metredir. Dış surlarda topların yerleştirildiği menfezler bulunur. Anadolu Hisarı'nın asıl kalesinde ve iç surlarında, araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır. Anadolu Hisarı, İstanbul'un fethinden sonra askeri önemini yitirmiş, çevresi zamanla bir yerleşim bölgesi durumuna gelmiştir. Bugün bazı bölümleri yıkık olan Anadolu Hisarı’nın ortasından yol geçmektedir.
How to get to Anadolu Hisarı with public transit - About the place

Closest stations to Anadolu Hisarı in Beykoz

Moovit - Your local transit app for Android and iOS
Moovit Real-Time Arrivals, Schedules, Maps & More