316 Linje
Brommaplan T-bana - Färjestadsvägen
SL 316 Tidtabell och hållplatser för rutten (Uppdaterat)
Linjen 316 (Färjestadsvägen) har 35 stationer avgår från Brommaplan T-Bana och slutar Färjestadsvägen.
Välj någon av 316 stationer nedan för att hitta uppdaterade realtidscheman och se deras färdkarta.
Riktning: Färjestadsvägen (35 stopp)
Brommaplan T-Bana
Åkeshovsvägen
Rånövägen
Nockeby
Brostugan
Drottningholm
Orangeriet
Kanton
Lovö Edeby
Tillflykten
Lindö Lada
Malmvik
Ekerö Färentunavägen
Betlehem
Lullehov
Hammargården
Troxhammar
Mörbyvägen
Ekeberga
Söderberga Svanhagen
Törnby
Rosenborg
Västeräng
Eknäs
Stenhamra Centrum
Fårhagsplan
Fårhagen
Stenhamra Solbacka
Sockarby
Karlslund
Sundby by
Signesberg
Igelviken
Svartsjö Slott
Färjestadsvägen
316 FAQ
Vilken tid börjar 316 köra?
Trafiken på sträckan 316 börjar gå kl. 06:24 på måndag, tisdag, onsdag, torsdag, fredag.
Vid vilken tid slutar 316 att gå?
Trafiken på sträckan 316 slutar gå kl. 18:40 på måndag, tisdag, onsdag, torsdag, fredag.
Vilken tid ankommer 316 ?
När anländer Brommaplan T-bana - Färjestadsvägen ? Kolla live ankomsttider för ankomsttider i realtid och för att se hela tidtabellen för linjen Brommaplan T-bana - Färjestadsvägen som ligger närmast den plats där du befinner dig.
IFinns det någon 316 station i närheten av mig?
Klicka här för att se närmaste 316 station.
316 Schema
316 linje körs dagligen. Ordinarie tidtabell är: 06:24 - 18:40
Dag | Öppettider | Turtäthet (min) |
---|---|---|
mån | 06:24 - 18:40 | 20 - 104 |
tis | 06:24 - 18:40 | 20 - 104 |
ons | 06:24 - 18:40 | 20 - 104 |
tor | 06:24 - 18:40 | 20 - 104 |
fre | 06:24 - 18:40 | 20 - 104 |
lör | 09:55 - 19:53 | 86 - 152 |
sön | 09:55 - 19:53 | 86 - 152 |
SL Påminnelsetjänst
Se alla uppdateringar för 316 (från Brommaplan T-Bana), inklusive information i realtid, förseningar, ändrade rutter, ändrade hållplatser och eventuella andra ändringar för linjen. Få en kartvy i realtid över 316 (Färjestadsvägen) och följ när den förflyttar sig över kartan. Ladda ner appen för all information om nu.
316 linje biljettpris
Priser för SL 316 (Färjestadsvägen) kan ändras beroende på flera faktorer. För mer information om biljettpriser för SL kan du gå till Moovit-appen eller :s officiella hemsida.
316
Det första stoppet för 316 är Brommaplan T-Bana och sista stoppet är Färjestadsvägen. 316 (Färjestadsvägen) kör under alla dagar.
Ytterligare information: 316 har 35 stationer och den totala reselängden för denna rutt är ungefär 32 minuter.
Påväg? Se varför över 1.5 miljoner användare litar på Moovit som den bästa transport appen. Moovit ger dig SL förslag till sträckor, realtid spårare, vägbeskrivningar, linjekartor i Stockholm och hjälper till att hitta närmaste 316 stationer nära dig. Inget internet tillgängligt? Hämta en offline PDF-karta och schema för 316 för att ta med på din resa.
Spårare för i realtid för linje 316
Följ linje 316 (Färjestadsvägen) på en karta i realtid och se var den är när den förflyttar sig mellan olika hållplatser. Använd Moovit för att följa linje 316 eller som app där du kan se SL i realtid och missa aldrig din .
Använd appen som en reseplanerare med SLeller en reseplanerare med tunnelbana, spårväg, tåg, buss, färja eller spårvagn för att planera din rutt runt Stockholm. Reseplaneraren visar uppdaterade uppgifter för SL och alla , inklusive linje 316, i Stockholm
316 - Alternativa vägar
SL Linjer i Stockholm
- 424 - Gustavsbergs centrum - Gustavsbergs centrum/ Tidtabell
- 422 - Slussen - Styrmannen/ Tidtabell
- 623H - Åkersberga station - Åkersberga station/ Tidtabell
- 179 - Vällingby - Sollentuna station/ Tidtabell
- 697 - Cityterminalen - Danderyds sjukhus/ Tidtabell
- 667 - Gillinge - Stora Karby/ Tidtabell
- 803 - Tyresö centrum - Telefonplan/ Tidtabell
- 591 - Cityterminalen - Jakobsbergs station/ Tidtabell
- 865 - Skärholmen - Handens station/ Tidtabell
- 301 - Brommaplan - Skärvik/ Tidtabell
- 640Z - Norrtälje busstation - Södra Lohärad/ Tidtabell
- 643 - Älmsta busstation - Hallstaviks station/ Tidtabell
- 203 - Ropsten - Näset/ Tidtabell
- 833 - Pelikanvägen - Farsta centrum/ Tidtabell
- 716 - Bremora - Tumba station/ Tidtabell
- 570 - Hällsboskolan - Märsta station/ Tidtabell
- 192 - Fruängen - Centralen/ Tidtabell
- 636 - Norrtälje busstation - Östersjö brygga/ Tidtabell
- 43S - Spånga station - Jakobsbergs station/ Tidtabell
- 555 - Finnsta - Bro Mälarstrand/ Tidtabell